Dünya Bankası: Batı Balkan ekonomileri dirençli

Dünya Bankası, Batı Balkanlar için düzenli olarak yayınlanan yarı yıllık ekonomi raporunda, bölgenin altı ülkesinin ekonomilerinin dirençli olduğu yorumunda bulundu.

Raporda bölgenin büyüme hızının yüzde 2,6 ile sınırlı kalmasının beklenmesine ve devam eden fiyat artışlarına rağmen bölge ekonomilerinin dirençli olduğu kaydedildi.

Arnavutluk, Bosna, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın Ukrayna’daki savaşın etkileri, yüksek enerji ve gıda fiyatları ile olumsuz finansal koşullara rağmen pandemi öncesi büyüme seviyelerini aştıkları ifade edildi.

Raporda bazı ülkelerde özel tüketim, ihracat ve kamu yatırımlarıyla büyümenin destekleneceği ancak bölgenin gelecekteki şoklara hazırlanmak için tamponları yeniden inşa etmesi ve daha sürdürülebilir ve daha yeşil bir büyüme için reform yapması gerektiği ifade edildi.

Batı Balkanlar’da enflasyonun 2022’de son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çeken Dünya Bankası, gıda enflasyonu ortalama yüzde 20’yi bulduğunu ve yüksek enflasyonun para politikası sıkılaştırması gerektirdiğini ifade etti.

Yükselen fiyatların düşük gelirli vatandaşları kötü etkilediği vurgulanan raporda durumun hükümetlerin destek programlarına rağmen yoksullukla mücadeleye darbe indirdiği kaydedildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova, Avrupa Konseyi’ne katılma yolunda ‘tarihi adım’ attı 

Read Next

İçişleri Bakanı Soylu, RUTEV’i ziyaret etti