Dün itibarıyla 38 bin 396 vatandaş cumhurbaşkanı adaylarına destek için imza verdi

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK), 25 Şubat 2024’ten itibaren web sitesinde, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı için girişimde bulunan her bir dilekçe sahibinin toplanan imza sayısına ilişkin günlük bilgi paylaşımında bulunuyor.

Devlet Seçim Komisyonu’nun (DSK) yayınladığı son verilere göre, dün saat 20.00 itibarıyla toplam 38.396 vatandaş devlet başkanlığı için dilekçeleri imzaladı.

DSK’nin yayımladığı verilere göre vatandaşlardan gerekli 10 bin imzayı, 10 bin 528 vatandaşın imza verdiği Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) adayı Bujar Osmani tarafından toplandı.

DSK’nin verilerine göre, Osmani’den sonra vatandaşlardan gerekli 10.000 imzayı toplamaya en yakın olanlar, 8.400 imzayla ZNAM lideri Maksim Dimitrievski, 7.513 imzayla muhalefet bloğu “VLEN” adayı Arben Tarvari.

Levica’nın desteklediği aday Bilyana Vankovska-Cvetkovska 6 bin 237, GROM adayı Stevço Yakimovski ise 4 bin 718 imza topladı.

23 Şubat’ta başlayan imza toplama süreci her gün sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar kesintisiz olarak devam edecek ve son gün olan 8 Mart’ta gece yarısına kadar çalışacak.

İmza toplama işlemi, DSK’nin 34 yerel yönetimin genel merkezinde bulunan tüm bölge birimlerinde ve ofislerinde ve yetkili noterler önünde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı aday listesini sunan kişinin bir seçmen grubu olması durumunda, Seçmen Listesindeki kayıtlı seçmenlerden en az 10 bin imza toplanması gerekirken, cumhurbaşkanı adayı listesini sunan kişinin milletvekili olması durumunda, Milletvekillerinden en az 30 imza toplaması gerekiyor.

Read Previous

Priştine’de “Yücelciler” anısına söyleşi programı düzenlendi

Read Next

AB, gaz tasarrufunu sürdürmeye hazırlanıyor