Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK), 17 Ekim pazar günü düzenlenen yerel seçimlerin ilk turunun kesin sonuçlarını açıkladı.

Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, 31 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimlerin ikinci turunda 44 belediyede seçimin yapılacağını söyledi.

DSK’nın kesin sonuçlarına göre ana muhalefet partisi VMRO DPMNE öncülüğündeki koalisyon şu belediyeleri kazandı:

Aerodrom – Timço Mucunski

Bosilovo – Risto Mançev

Butel – Darko Kostovski

Köprülü (Veles) – Marko Kolev

Vinica – Mile Petkov

Gazi Baba – Boban Stefkovski

Gyorçe Petrov – Aleksandar Stoykovski

Gradsko – Kiro Nackov

Zrnovci – Borço Kocev

İlinden – Aleksandar Gorgievski

Yegunovce – Dimitar Kostadinovski

Kavadarci – Mitko Yançev

Karbintsi – Viktor Paunov

Mogila – Draganço Sabatkovski

Negotino – Goran Stoyanov

Novaci – Stevçe Stevanovski

Petrovec – Borçe Mitevski

Pirlepe – Borçe Yovçevvski

Sveti Nikole – Deyan Vladev

Sopişte – Stevçe Trpkovski

İştip – İvan Yordanov

İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) öncülüğündeki “Belediyemiz İçin En İyisi” koalisyonu ise şu belediyeleri kazandı:

Berovo – Zvonko Pekevski

Bogdanci – Blaje Şapovv

Valandovva – Pero Kostadinov

Delçevo – Goran Traykovski

Doyran – Ango Angov

Kriva Palanka – Saşko Mitovski

Krivogaştani – Nikolçe Mickoski

Kruşevo – Tome Hristovski

Ustrumca – Konstantin Kostadinov

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) ise şu belediyeleri kazandı:

Lipkova – Erkan Arifi

Saray – Blerim Beceti

Yukarıda sayılan belediyeler şikayette bulunulmayan belediyeler için nihai sonuçlardır.

Oylara göre VMRO-DPMNE’den Orce Gjorgjievski’nin şikayette bulunduğu Kisela Voda’nın yanı sıra ikinci tur yapılacak olan Debre, Plasnitsa ve Şuto Orizari belediyelerinde de şikayette bulunuldu.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Araçinova, Manastır, Bogovinye, Brvenica, Vasilevo, Vevçani, Vrapçişte, Gevgeli, Gostivar, Debarca, Demir Kapı, Demir Hisar, Dolneni, Jelino, Zelenikovo, Karpoş, Kırçova, Konçe, Koçani, Kratovo, Kumanova, Lozovo, Makedonska Kamenica, Makedonski Brod, Novo Selo, Ohri, Pehçevo, Probiştip, Radoviş, Rankovce, Resne, Rosoman, Staro Nagoriçane, Struga, Stüdeniçan, Tearce, Kalkandelen, Merkez, Çayır, Çaşka, Çeşinovo-Obleşevo, Çuçer Sandevo, Şuto Orizari belediye başkanları ikinci turda seçilecek.

İlk turda kayıtlı seçmenlerin en az üçte birinin sandığa gitmesi şartının yerine getirilmediği Mavrovo-Rostuşe ve Merkez Jupa’da yeni seçimler yapılacak.

DSK Belediye Meclis Üyeleri ve Üsküp Meclis Konseyi için nihai sonuçların gün içinde web sitelerinden yayınlanacağını açıkladı.

Önceki Haber

Tiran’da düzenlenen “Yunus Emre’nin Evrensel Mesajı” paneline dair

Sonraki Haber

Yahudi yerleşimciler zeytin toplayan Filistinlilere saldırdı, bir aracı ateşe verdi