DSK Meclis Başkanı Velyanovski’ye gönderdiği mektupta Parlamentonun toplanmasını istediler

Devlet Seçim Komisyonu tüm üyeleri Meclis Başkanı Trayko Veljanovski’den parlamentoyu toplamasını ve 5 Haziran’da planlanan erken parlamento seçimlerini ertelemesini ve Seçim Kanunu’nun değişmesini istediler.

Üçüncü, dörtüncü ve altıncı seçim bölgelerindeki seçmen sayısına ilişkin anlaşmazlıklar olduğunu belirten Devlet Seçim Komisyonu üyeleri Seçim Kanunu’nun değişmesini istediler. Seçim Komisyonu üyeleri bu kararı oybirliği ile aldılar.

Bundan sonra, Meclis Başkanı Trayko Velyanovski parlamentoyu toplayarak seçimlerin ertelenebilmesi için Seçim Kanun’da değişiklikler noktasını gündeme getirmesi bekleniyor.

Devlet Seçim Komisyonu’nun toplantısına şimdiye kadar katılmayan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği üyeleri de hazır bulundu.

Almanya’nın elçisi Johannes Hayndl Makedonya’daki siyasi krize çözüm bulunmasına ilişkin Üsküp’e yaptığı iki günlük çalışma ziyaretini bugün tamamladı. Onun iki günlük ziyareti sırasında, Demokratik Bütünleşme Birliği, parlamentonun, seçimlerin 5 Haziran’da yapılmasına yönelik kararını, Anayasa Mahkemesi’nin gözden geçirmesini istedi. Az önce ise Devlet Seçim Komisyonu Meclis Başkanı Trayko Veljanovski’den parlamentoyu toplamasını istedi.

Read Previous

Mustafa Tatçı: “Atalarımız Allah’ın birliğini öğretmek için Balkanlara geldi”

Read Next

Zaev – Şölendil: Siyasi krizden çıkış yolunun barışçıl olması gerekiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *