Dört Makedonya vatandaşı Refah kapısından Gazze’den ayrılacak

Gazze sınır yetkilileri, bugün Gazze’den ayrılmalarına izin verilen 15 ülkeden gelen 596 yabancı vatandaş ve çifte vatandaşların listesini yayınladı. Bu listede dört Kuzey Makedonya vatandaşı da bulunuyor.

Sınır kapısı uzun süre sonra ilk kez açıldığında daha önce 500’den fazla kişiye dün ayrılma izni verildi.

Filistin yetkilileri, isimlerin listesini yerel saatle sabah 7’de sınır kapısında olmaları gerektiğini belirterek iki saat önce yayınladı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Rafah sınır kapısının açılmasını memnuniyetle karşıladı ve yabancı vatandaşların tahliye edilmesine, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti dahil olmak üzere beş vatandaşın da yer aldığı bir listede yer almasını sağladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Gazze’deki vatandaşlarımız zaten tahliye listelerine dahil edildi ve tahliyenin sahadaki koşullar ve tahliye dinamikleri göz önüne alınarak yakın bir zamanda gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu operasyonun bir parçası olan birçok yabancı vatandaşın büyük sayısını göz önünde bulundurarak, Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Mısır ve İsrail yetkilileriyle sürekli iletişim halinde ve vatandaşlarımızın güvenli ve zamanında tahliye edilmelerini sağlamak amacıyla aktif olarak çalışmaktadır.” denildi.

Gazze sınır yetkilileri tarafından yayınlanan yabancı ve çifte vatandaşların listesinde, Kuzey Makedonya vatandaşlarına ek olarak, Azerbaycan (8), Belçika (50), Bahreyn (6), Çad (2), Hırvatistan (23), Yunanistan (24), Macaristan (20), İtalya / BM (4), Meksika (2), Hollanda (20), Güney Kore (5), Sri Lanka (17), İsviçre (11) ve ABD (400) gibi ülkelerden vatandaşlar da yer alıyor.

Read Previous

Celtic maçında Filistin’e destek veren taraftar grubu tribüne alınmadı

Read Next

Gevgeli yakınlarında 7 göçmen bulundu, 2 kaçakçı gözaltına alındı