Donev, Djukanoviç ile Karadağ ile ticaret hacmini artırma olasılıklarını görüştü

Bulgaristan’da başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, geçici hükümetin Başbakanı Gılıb Donev, resmi bir ziyaret için Sofya’da bulunan Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç ile bir araya geldi. İkili, ikili ilişkileri derinleştirme olasılıklarını, Karadağ’ın Avrupa perspektifini ve bölge gündeminde yer alan diğer güncel konuları ele aldı.

Donev, ülkemizin Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne (AB) katılımı konusunda desteğini teyit etti. Başbakanın ifadesine göre, AB‘nin genişleme süreci kendisini bölgede istikrar sağlayıcı bir faktör ve önemli reformları gerçekleştirmek için güçlü bir teşvik unsuru olarak kabul ettirmiştir. Donev ayrıca Güneydoğu Avrupa’da uzun vadeli güvenlik, istikrar ve refaha ulaşmanın da anahtarı olan mevcut formatlar ve girişimler çerçevesinde bölgesel iş birliğinin önemine değindi. Başbakan, Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci (GDAÜ) Başkanı sıfatıyla Podgorica’yı tebrik etti ve öncelikli iş birliği alanlarını içeren iddialı programına dikkat çekti.

Ayrıca turizm, kültür, ekonomi, yatırımlar, enerji, güvenlik ve savunma alanlarındaki iş birliğini ilerletmek için iyi bir temel olarak Bulgaristan ile Karadağ arasındaki geleneksel dostane ilişkileri vurguladı. Donev, Djukanoviç ile yatırımların teşviki için ikili bir anlaşmanın hazırlanmasına yönelik çalışmaları yoğunlaştırarak Karadağ ile ticaret hacmini artırma olasılıkları hakkında da görüştü.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere deprem bölgesine gitti

Read Next

AFAD tarafından deprem bölgesinde 300 bin 809 çadır kuruldu