“Doğu Makedonya’daki Türkler, bizler de artık aktif bir şekilde varız dedi”

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Sekreteri ve 4. Seçim Bölgesi milletvekili adayı Enver Hüseyin, Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’da düzenlenecek olan erken genel seçimlerle ilgili TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

TİMEBALKAN ÖZEL

KOVİD-19 nedeniyle seçim kampanyasında halkın sağlığını düşünerek hareket ettiklerini söyleyen milletvekili adayı Enver Hüseyin, “Normalde Nisan ayında yapılması gereken seçimler bu salgın vesilesiyle ertelenmişti. Bizler kampanyamıza öncelikle halkımızın sağlığını göz önünde bulundurarak kendi adaylarımızın, kendi ekibimizin kısıtlı imkanlarla bir kampanya başlatmış olduk ancak kısıtlı imkanlar derken fiziki buluşmalar, kalabalıklar bu alışılagelmiş alanların dışında biliyorsunuz genelde medya aracılığı kullanılıyor. Bizler de parti olarak seçmenimize, soydaşımıza ve bizi yakından takip eden halkımıza programımızı anlatmak için medya araçlarını kullanmaktayız. Baktık ki yeterli olmuyor, fiziki olarak gidip bire bir seçmenle görüşmek lazım, onlara programımızı anlatmak lazım.” İfadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’daki Türk seçmeni partinize ve SDSM koalisyonuna neden oy vermeli sorusuna yanıt veren TDP Genel Sekreteri Hüseyin, “Makedonya’nın bağımsızlığından bu yana TDP önceden birlik olarak sonradan parti olarak Makedonya Türkleriyle yakından ilgilenen bir siyasi partidir. Biz sadece bugün değil, bundan önce de her seçimlere sayısını dahi hatırlayayamacağım seçimlere katılmıştık.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti ile aynı gücün içerisindeyiz”

Ayrıca Hüseyin, “NATO’nun içerisinde Kuzey Makedonya bütün güçlü devletlerin yanı sıra en önemlisi bizim için omuz omuza kardeş ülkemiz olan, anavatanımız olarak Türkiye Cumhuriyetiyle aynı partinin içerisindeyiz, aynı gücün içerisindeyiz, o bizim için çok önemliydi. Bizler orada olmamızın sebebi halkımız istediği için. Avrupa Birliği’ne inanıyoruz ki şu mevcut hükümetle, şu mevcut koalisyonla, kapasitesiyle, birikimiyle Avrupa Birliği’ndeki yolumuzda da bütün engeller aşıldı zaten ilerde müzakereler başlayacaktır diye düşünüyoruz. Bu koalisyonda kalmamızın sebeplerinden biri de budur.” şeklinde konuştu.

“Doğu Makedonya’daki Türkler, bizler de artık aktif bir şekilde varız dedi”

Doğu Makedonya’da yaşayan Türk halkının da artık aktif bir şekilde bizde varız dediklerini belirten Enver Hüseyin, “Doğu Makedonya’daki olan Türkler, bizler de artık aktif bir şekilde bizde varız dedi. Bu sadece bugünden değil bundan önce de. Bu seçimlerde de TDP tarafından teveccüh gösterildi, 4. Seçim bölgesinde ben partinin genel sekreteri olarak milletvekili adayı gösterildim.” değerlendirmesinde bulundu.

Hüseyin konuşmasının devamında, “%80 oradaki soydaşımız tarımcılık ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. Ancak bu sadece orasıyla yeterli değil, biliyorsunuz ki artık o bölgeden de üniversiteye gitmeyen öğrenci kalmadı, herkes üniversiteyi bitirdikten sonra elimizde çok güzel kadrolar oldu. Bu öğretmenler olsun, hukukçular olsun, polisler olsun hangi alanda düşünürseniz düşünün elimizde kadrolarımız mevcuttur. Ancak sadece gençlerle ve kadrolarla bu iş çözülmeyeceği için dediğim gibi ağırlıklı olan hayvancılık ve tarımcılık üzerindeki biz parti olarak projelerimizi hazırlamış olduk. Oradaki soydaşımızın istihdamını sağlması için, daha rahat bir şekilde yaşayabilmesi için üretmiş oldukları ürünlerin hem hakkını alsınlar hem de üretmiş oldukları ürünlerin de pazarını bulmak.” ifadelerini kullandı.

TDP Genel Sekreteri ve milletvekili adayı Hüseyin son olarak, “Tüm seçmenimize saygılar diliyorum, sağlıklarına dikkat etsinler bu sıkıntılı dönemlerde. Ancak hayat devam ediyor. Bizleri izlemeye devam etsinler, bugüne kadar izledikleri gibi. Siyasi parti olarak çok güzel programımız var. O programımız gitmiş olduğumuz yerde hem takdim ettik hem de soydaşa anlattık. Güzelce o programı gözden geçirsinler. Bugüne kadar bizlere güvendikleri gibi bundan sonra da güvensinler çünkü inanın Makedonya’nın herangi bir ücra köşesinde bir soydaşımız varsa biz onların sorunuyla alakadarız. Kim ne derse desin alakadarız, bunun ispatını şimdiye kadar çalışmalarımızla yaptık ve 15 Temmuz’da soydaşımızın, vatadaşlarımızın, bizi izleyen, bizi dinleyen, bizi destekleyen her bireyi 15 Temmuz’da seçime katılmalarına davet ediyorum.” yorumunda bulundu.

15 Temmuz erken genel seçimlerde seçmenlerin 3 numarayı çevrelemelerini söyleyen Hüseyin, “Oylarını da tabiki bizim de içinde olduğumuz kalisyondan yana 3 numarayı çevreleyerek bizlere gücümüze güç katarlar ve öylelilkle gençlerin geleceğine katkı sağlamış olacaklar. Onların desteklerini bekliyoruz.” dedi.

Read Previous

Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarının cenazeleri Potoçari’ye ulaştı

Read Next

Bosna Dayanışma Grubu: Srebrenitsa soykırımı yaşanmayabilirdi