“Doğru Yol”un 70.yıl sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen yeni etkinlik dün “Doğru Yol” salonunda yapıldı. Yaşamını İzmir’de sürdüren, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi sanat tasarım ve ressam Kıymet Gençkan’ın söyleşisini kalabalık sayıda Prizren’li sanatsever izledi.

“Doğru Yol”un 70. Sanat yılı etkinlikleri kapsamında önemli bir sanatçıyı konuk etmekten sevinç duyduklarını belirten  “Doğru Yol” Başkanı Nevzat Şundo’nun  açılış konuşmasından sonra, dernek yönetim kurulundan  Aziz Serbest de şunları söyledi.:

“Kıymet Gençkan, Prizrenli bir kadın ressam  ve öğrenciler yetiştiren bir öğretim üyesidir. Prizren’de varolan  resim sanatçı geleneğinin önemli bir temsilcisidir. Fevzi Tüfekçi, Yusuf Nuş, Gültekin Serbest kuşağının akademik sanat eğitimi almış başarılı bir sanatçısıdır.

Prizren  şairler, yazarlar ve aynı zamanda ressamlar kentidir. Türkiye’de akademik sanat eğitimi almış sanatçılardan başka Zeynel Beksaç, Ethem Baymak, Reşit İsmet gibi resimle uğraşan pek çok sanatçının varlığı, kültür ve sanat dünyamızın zenginliğini kanıtlamaktadır. “Doğru Yol”da bu sanatçılarımızın yaratıcılıklarına önem vermektedir.”

Ressam Kıymet Gençkan da, Prizren’in Dragoman semtinde doğduğunu belirterek , 1958 yılında ailece Türkiye’ye göçettiklerini belirterek Prizren’den hiç kopmadığını  ve kendisini daima bu kentin bir insanı olarak hissettiğini özellikle vurgulayarak, Türkiye’de öğrenim yaşamını ve yüksek sanat eğitimi almasının nedenlerini, yaşam öyküsüyle harmanlayarak anlattı.

“Sanat yaşamım boyunca, Türkiye’de  ve Türkiye dışında , Danimarka, Almanya, Pakistan, Ürdün gibi pek çok ülkede özel ve karma sergilere katıldım..Ayrıca pek çok sanat kuruluşunda görev aldım. Şimdi de Akdeniz Kadın Ressamlar derneği başkanlığını yapıyorum. Kosova’da açmak üzere olduğumuz sergi, salgın nedeniyle ertelendi. En kısa sürede bu sergiyi açmak istiyoruz. Akademik çalışmalar kapsamında Kosova’da resmi görevli olarak bulundum. Araştırmalar yaptım.  Prizren’in Has bölgesiyle Karadeniz’deki halk kıyafetlerinin ortak yönleri çalışmamla doktora yaptım. “Doğru Yol”da daha önce de çalışmalara katıldım. Gösterilen ilgi nedenyle derneğinize teşekkür ederim.“

Ressam Kıymet Gençkan’ın konuşmasından sonra  “Doğru Yol” Gençler Grubu  ve kadınlar kolunun konseriyle toplantı sona erdi.

Kosovaport

Önceki Haber

Nikolovski: Yerel seçimlerin her zaman ikinci turu vardır

Sonraki Haber

Saraybosna’da Mevlit Kandili idrak edildi