Doğru Yol Derneği’nin yeni başkanı Nevzat Şundo

Doğru Yol Derneği’nin yeni başkanı Nevzat Şundo oldu. Derneğin başkan yardımcılığına ise oy birliğiyle genç yetenekli tiyatro sanatçısı Sonay Buş seçildi.

16 Ağustos 2019 tarihinde “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nde meclis toplantısı düzenlendi. Salonu tıklım tıklım dolduran meclis üyelerinin toplantısı geçenlerde hayatını kaybeden derneğimizin iki eski başkanı Şefkat Kaçanik ve İsmet Luma’nın aziz hatıraları adına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Açılış konuşmalarının ardından toplantıyı yönetmesi için divan başkanlığına derneğin 1951 yılında kurucu ilk kuşak üyelerinden Prof. Dr. Nimetullah Hafız, 1960’lı yıllardan bu yana derneğin etkin üyelerinden ad yapmış ses sanatçısı Fadıl Şalyan, Dr. Taner Güçlütürk ve Mr. Sümeyra Canolari seçildi. Ardından toplantı gündemi meclisin onayıyla kabul edildi.

Toplantıda 12 Şubat 2019 tarihinde başlayan dernek seçim sürecine kalındığı yerden devam edildi. Derneğin yeni yönetim kuruluna Ziya Şişko” Türk Sanat Müziği Kolu Başkanlığına Zeki Vırşevca, “Başkim Çabrat” Tasavvuf Müziği Kolu Başkanlığına Ergin Karahasan, “Faik Emruş” Korosu Kolu Başkanlığına Nevzat Şundo, “Yeşil Turnalar”-“Agim Fişar” Türk Halk Müziği Koluna Samir Boynik, “Ayyıldızlar” Türk Hafif Müziği Erol Karaibo, “Ata Çocukları” Koluna Tahir Luma, “Reşit Şinik” Halk Dansları Koluna Talat Mitrovica, “Erkan Laya” Halk Dansları Koluna Şenol Kuştendil, Foto-Video kolu Nafis Lokvica, “Nazım Hikmet” Yazın/Edebiyat Kolu Başkanı Zeynel Beksaç, Uluslararası “Süleyman Brina” Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülü Seçici Kurulu Başkanı Dr. Taner Güçlütürk, “Aziz Buş” Tiyatro Kolu Başkanı Sonay Buş, “Muhammed Şerif” Resital Kolu Başkanı Sezen Haskuka, Esin Dergisi Kolu Başkanı İskender Muzbeg, Filiz Dergisi Kolu Başkanı Sümeyra Canolari, “İsa Şimşek” Örf, Adet, Gelenek ve Görenekler Kolu Başkanı Raif Buş, “Hasan Mercan” Kütüphanesi Kolu Başkanı Edebali Dorambari ve Tarih Kolu Başkanı Meltem Aşıkferki dernek meclis kararıyla oybirliğiyle yönetim kuruluna seçildiler.

Devamında, dernek meclisinden toplam on iki üye, Nimetullah Hafız, Fadıl Şalyan, Liriye Dişo, Birsen Gota, Şaban Namleci, Nehat Laya, Ehat Edreneli, Tacida Hafız, Şpresa Daulci, Figen Derviş Daka, Yunus Şimşek ve Ferdi Laya meclis tarafından yapılan öneriler doğrultusunda yeni yönetim kuruluna üye olarak seçildiler.

Ayrıca söz konusu toplantıda meclis kararıyla geçenlerde bu dünyadan ayrılan avukat, aydın, şair, yazar ve ressam Fikri Şişko’nun adı derneğin Resim Koluna verilmesi oy birliğiyle kabul edildi ve bu vesileyle aziz hatırası bir daha yâd edildi.

Bunun yanı sıra 2021 yılında derneğin 70. sanat yılı kutlamalarını daha hazırlıklı karşılamak için Nedim Emin, Dr. Kader Özlem, Zeynel Beksaç, Esin Şişko, Dr. Taner Güçlütürk, Fatih Ali, Sabri Demir, Sonay Buş, kurum olarak ise Kosova ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlıkları ve Yunus Emre Enstitüsü’nden oluşan “Doğru Yol” TKSD Tanıtım Komisyonu üyeleri olarak seçildiler.

Yeni yönetim kurulu seçiminin hemen ardından aynı akşam dernekte derneğin ilk yönetim kurulu toplantısı gerçekleşti. İlk yönetim kurulu toplantısında dernek başkanlığına Nevzat Şundo, dernek başkan yardımcılığına da Sonay Buş yönetim kurulunun oy birliğiyle seçildiler.

Seçim ardından konuşma yapan “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin yeni başkanı Nevzat Şundo, desteklerinden dolayı yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür etti ve ekip olarak hep birlikte güzel çalışmalara imza atacaklarına inandıklarını ifade etti. “Derneğin 70’inci yıldönümü kuruluşu kutlamalarında bütün etkin üyeleri kucaklayan bir anlayışın hakim olacağını ve gerçekleştirilecek faaliyetlerde bütün üyelerin kapsanacağını” özellikle vurgulayan Şundo, bundan sonra düzenlenecek ilk yönetim kurulu toplantısında başkanın kendisiyle birlikte çalışmak istediği sekreter ve mâli görevlisi önerisini de yönetim kuruluna taşıyacağını belirtti.

Toplantı, yeni dernek başkanı seçiminin ardından çekilen toplu aile fotoğrafıyla son buldu.

Read Previous

25’inci Saraybosna Film Festivali başladı

Read Next

Bulgaristan’da E-TOLL otoyol ücreti uygulamasının testine başlandı

Leave a Reply

Your email address will not be published.