Kosova Türk Edebiyatı’nın usta kalemlerinden ve Türkçem Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prizrenli şair Zeynel Beksaç’ın Doğru Yol Derneği Ve Priştine Radyosunun sevilen ses sanatçılarından İzzet Kiser’in vefatı vesilesiyle kaleme aldığı yazıyı ilginize sunuyoruz.

Dün (31 Mayıs 2021 Pazartesi) Doğru Yol derneği ve Priştine Radyosu solisti İzzet Kiser bu dünyaya gözlerini yumdu. Sanatçı 80 yaşındaydı.

Doğru Yol Derneğinin 1950’li ,1960’lı, 1970’li yılların sevilen ses sanatçılarından olan İzzet Kiser’i kaybettik. Yanık bir sesi vardı. Sahneye yakışan, seyirci tarafından her zaman büyük alkış alan bir sanatçıydı.

Daha on yaşımdayken onu bir düğünde görmüştüm. Mahallemizde yapılan bu düğünde Nazım Bleta ile birlikte bir yıldız gibi parlamışlardı. Sonra Doğru Yol’a gitmeye başladığımda konser hazırlıklarında(provalarında) onu daha yakından şarkı okurken görme fırsatım olmuştu.

Konserlerde seyircilerin “Bir daha”sına adeta aboneydi. “Şu kışlanın kapısına”, “Belki bir sabah geleceksin”, “Bahçıvan geldi” gibi şarkılar o yanık sesine çok yakışıyordu…

Doğru Yol Derneği’ne 1956/ 1957 yıllarında ilk adımını atmıştı. Çok sayıda konsere çıktı, festivallere katıldı, turnelerde yer aldı. İzzet Kiser, ilk plakları dolduran sanatçılardan biriydi. Zamanın çok popüler sanatçısıydı.

1961 yılında “Senede bir gün” şarkısıyla Priştine Radyosu’nda en çok dinlenen şarkı olarak ikinci yeri aldı. Unutamadığı bir anısı da askerlik elbiseleriyle 1966 yılında seyirciler karşısında “Şu kışlanın kapısına” türküsünü söylemesiydi.

Uzun yıllar marangozculuk yaptı. Fırsat buldukça “Doğru Yol” derneğinin konserlerine izleyici olarak katıldı. Müzik hep onun vazgeçemediği sevdası oldu..

Daha bu yılın, daha doğrusu Şubat ayının başında birkaç arkadaşla birlikte kendisini evinde ziyaret etmişti derneğin başkanı Nevzat Şundo. Değerli sanatçı İzzet Kiser söz vermişti. Derneğin 70. yıl kutlamalarında sahneye gelerek izleyiciler karşısında bari bir şarkıyı söyleyecekti.

Ama, olmadı. Araya ölüm girdi. Bu yüzden üzgünüz. O bizim derneğin hayatta olan birkaç eski değerlerinden biriydi.

Biliyoruz, onun da çok sevdiği ve konserlerde defalarca söyleyip ayakta alkışlanan “ Belki bir sabah geleceksin” şarkısını dinleme fırsatımız olamayacak.

Ama, Doğru Yol derneği varoldukça, sen de varolacaksın..

İzzet Kiser, Prizren doğumlu ve Zehra hanımla evliydi.

Eşine, oğlu Daver’e, İzzet adındaki torununa, müzik camiamıza ve tüm sevdiklerine başsağlığı diliyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Önceki Haber

Bosna Hersek’teki savaşta 29 yıl önce öldürülen 5 kurban bugün toprağa verildi

Sonraki Haber

Açık alanda maske kullanma zorunluluğu resmen kalktı