“Doğru Yol” Derneği 2022 yılını 133 etkinlik ve çalışma ile tamamladı

Kosova’da faaliyet gösteren “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği 2022 yılında 133 etkinlik ve çalışma düzenledi.

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği tarafından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışma ve etkinlik raporunu dernek üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. 

Nevzat Şundo başkanlığında görevi devralan yönetim kurulumuz, 2019 yılının Eylül-Aralık olmak üzere dört ay içerisinde toplam 31 etkinlik, 2020 yılında pandemi şartlarına rağmen toplam 38 etkinlik, 2021 yılı içerisinde 100’ü aşkın çalışma ve etkinlik, 2022 yılında 103 çalışma ve etkinlik başlığı gerçekleştirmiştir. Aşağıda, bu yıl, 2022 yılı içerisinde derneğimizin himayesinde ve dernek üyelerimizin bireysel, derneğimizle birlikte ve kardeş kuruluşlarımızla ortaklaşa gerçekleştirdiği toplam 133 etkinlik ve çalışmanın kısa noktalar halinde özeti şöyledir:

(Aşağıdaki bütün etkinliklerin fotograf/görselleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi konuyla ilgili açıklamanın ekinde, resmi sayfamızda bulabilirsiniz: https://www.facebook.com/dogruyoltksd/ )

1. 03 Ocak 2022 tarihinde derneğimizin onur üyesi, Mitroviçalı değerli genç soydaş sanatçımız Enver Muhamedi yeni yılda İstanbul’da @touche_psm’de düzenlediği ilk konserini sayfamızda tanıttık. Muhamedi, konserde ilk albümü Letter to K’den ve yakında kaydedeceği besteleri çaldı.

2. 03 Ocak 2022 tarihinde “Aziz Buş” Tiyatrosu Kolu Başkanı, Derneğimizin Başkan Yardımcısı ve Art Theatre Direktörü Sonay BUŞ’un “Çeşme” isimli öykü denemesini geniş kamuoyunun ilgisine sunduk.

3. 04 Ocak 2022 tarihinde “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü doğum gününde rahmet ve minnetle andık. Türk Ulusunun en büyük evladı Rumelili hemşerimiz Mustafa Kemal Atatürk, 04 Ocak 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Zübeyde Hanım’ın verdiği bilgilere göre doğum tarihi olan Rumi 23 Kanunuevvel 1296 tarihi, Miladi 04 Ocak 1881 Salı günüdür.

4. 12 Ocak 2022 tarihinde dernek yönetim kurulu üyemiz İskender Muzbeg Besa Tv Türkçe yayınlarının konuğu oldu. Canlı olarak yayınlanan programda Muzbeg’in sanat hayatı ve şiirlerinden bahsedildi.

5. DOĞRU YOL TKSD HALK DANSLARI EKİBİ Ocak ayından itibaren çalışmalarını Ferdi Laya ve Figen Derviş Daka yönetiminde doludizgin bir şekilde sürdürdü.

6. 15 Ocak 2022 tarihinde “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı, vefatının 99. yılında sevgi, saygı ve minnetle andık.

7. 15 Ocak 2022 tarihinde “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak büyük dünya şairi, derneğimizin edebiyat kolunun ismini onurla taşıdığı Nâzım Hikmet’i 120. doğum gününde rahmet ve minnetle andık.

8. 16 Ocak 2022 tarihinde Dernek Başkanımız ve Rumeli Türk Müziğinin sanat güneşi Sayın Nevzat ŞUNDO, İclal Akkaplan ile Türkiye’nin Sesi Radyosu Türkü Kanalına canlı yayına konuk oldu.

9. 16 Ocak 2022 tarihinde Prizren’de “Şarski Behar” Derneği tarafından üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Çokkültürlü Görsel ve Sahne Sanatları Festivaline derneğimizin Ferdi Laya ve Figen Derviş Daka yönetmenliğinde çocuklardan oluşan halk dansları ekibi halk oyunlarıyla, müzik performansıyla dernek başkanımız Nevzat Şundo ve başkan yardımcımız Sonay Buş, tiyatro kolu üyelerimiz tarafından yürütülen Art Theatre kapsamında Tansu Kervan yönetmenliğinde hazırlanan Nasreddin Hoca oyunuyla katıldılar. Seyirci tarafından büyük bir ilgi ve beğeni bulan derneğimizin gösterileri, seyirci tarafından ayakta dakikalarca alkışlandı. Gecenin sonunda Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Nevzat ŞUNDO’ya ve Art Theatre direktörü olarak başkan yardımcımız Sonay BUŞ’a plaket ve teşekkür belgeleri sunuldu.

10. 17 Ocak 2022 tarihinde ve devamındaki tarihlerde “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği olarak ad yapmış şair-yazarımız Nüsret Dişo Ülkü’nün vefatı üzerine derneğimizin yazarlarıyla birlikte bir dizi yazı yayınlayarak, yazarımızı rahmet ve minnetle andık.

11. Derneğimizin çok değerli emektar üyesi, yönetim kurulu üyesi, yıllarca ATA Çocukları Kolunun başkanlığını yürüten yöneticisi, hocası, Kosova Türk Toplumunun kıymetli eğitimcisi, kardeş derneğimiz Kosova Türk Öğretmenler Derneği, FİLİZLER Türk Kültür Sanat Derneğinin kurucusu ve bir dönem TDB/KDTP Prizren Şubesinde siyasi önderimiz Fadıl DERVİŞ 18 Ocak 2022 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu. KDTP Prizren Şubesi’nin düzenlemiş olduğu anma törenine dernek olarak her türlü katkımızı sunarken, kardeş dernek kuruluşlarımızla birlikte hocamızı minnetle yâd ettik. Değerli hocamız toplumumuza sunmuş olduğu emekleriyle, eserleriyle ve biz onun en güzel eseri olan çocukları olarak yetiştirdiği yüzlerce öğrencileri olarak aziz hatırasını her daim kalplerimizde yaşatacaktır. “Ata çocukları” ve manevi çocukları olarak kendisini hiçbir zaman unutmayacağız.

12. Hayatını kaybeden Kosova ve Makedonya Çağdaş Türk Edebiyatının ad yapmış isimlerinden gazeteci, eğitimci, şair, öykü yazarı, çevirmen ve yayıncı Nusret Dişo Ülkü’nün vefatı üzerine 24 Ocak 2022 tarihinde değerli şair ve yazarlarımız Prof. Dr. Nimetullah Hafız, İskender Muzbeg, Zeynel Beksaç, Aziz Serbest, Raif Kırkul ve Dr. Taner Güçlütürk, Kosova Radyosu Türkçe Yayınlarına katılarak, Kosova Radyosu Türkçe Yayınlarıyla ortaklaşa “Edebiyat Saati” Programında bir anma programı gerçekleştirdiler.

13. “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak 26 Ocak 2022 tarihinde Üsküp’teki ses bayrağımız KÖPRÜ DERNEĞİ ve KÖPRÜ DERGİSİ’nin 20’inci kuruluş yıldönümünü kutladık.

14. “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak 29 Ocak 2022 tarihinde Kosova’daki kardeş kurumumuz TİKA’nın kuruluşunun 30. yıldönümünü kutladık. Dünyanın değişik yerlerinde olduğu gibi Kosova’da da yüzlerce projeye başarıyla imza atan, bunlar arasında soydaş kurumlarımıza da her türlü desteğini esirgemeyen TİKA, onarım gören derneğimizin donatılması ve çağdaş koşullara sahip olması için de her türlü olanağı sunmuştu. Dünya insanlığının kalkınması için durmadan çalışan bu güzide ve değerli kardeş kurumumuzun kuruluşunun 30. yıldönümünü kutlayıp, daha nice yıllara erişmesini, başarıları daim olmasını diledik. 

15. 29.01. 2022 tarihinde İstanbul “Gallery 11.17”de EDİSYON No.1 adlı sergide ünlü ressamımız Fevzi Tüfekçi iki eseriyle katıldı. Sergi, gravürden litografiye, dijital baskıdan serigrafiye uluslararası bir seçkiyi “Edisyon No.1” başlığı altında bir araya getirdi. Özellikle Türk Sanat tarihinde baskıresim alanında söz sahibi olan birçok üst kuşak sanatçıyı odağına alan seçki, Damien Hirst, Salvador Dali gibi uluslararası isimler ile yakın kuşak Türk sanatçıları da listeye dahil etti. Edisyonlu işlerin, başlangıcından bugüne geçirdiği içerik değişimini baz alarak, hem modern dönem hem de çağdaş sanat alanındaki varlığına dikkat çekmek niyetindeki sergi, baskı etiğini, sınırlı sayıda basılmış orijinal işlerin biricikliğini, ulaşılabilir haliyle çekici olan bu kağıt işlerin aslında nasıl bir disiplin ve özenle üretildiğini de izleyiciyle paylaştı. Sergi, 2 Mart tarihine kadar açık kaldı.

16. Türk Dünyasının Ortak Edebiyat Dergisi Kardeş Kalemler’in 2022 yılı Şubat sayısını Balkanlarda Türkçenin sancağını dalgalandırmak için bir ömür veren Zeynel Beksaç’ın 70. Yaşına armağan olarak yayınlandı. Derginin söz konusu özel sayısında şair yazarlarımız İskender Muzbeg, Aziz Serbest, Dr. Taner Güçlütürk ve onur üyemiz Leyla Şerif Emin değerli yazılarıyla bu özel sayıda yer aldılar.

17. 24 yıldır Balkanlardaki Ses Bayrağımız Türkçem Dergisini yayınlayan şair ve yazar, derneğimizin yönetim kurulu üyesi Zeynel BEKSAÇ Kuşadası Digital Akademi’nin konuğu oldu ve “Türkçem Dergisi”ni tüm yönleriyle anlattı.

18. Dernek Başkanımız Nevzat Şundo şefliğinde “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Korosu 2022 yılı provalarına “Şimdi Uzaklardasın” şarkısıyla Prizren Yunus Emre Enstitüsü mekânlarında sürdürdü.

19. Halk dansları hocalarımız Ferdi Laya ve Figen Derviş Daka’nın hazırlamış olduğu halk dansları oyunlarıyla çocuk ekibimiz 17 Şubat Kosova Cumhuriyeti’nin 14. yıldönümünü kutlamaları merkezi töreninde sahne aldılar. Prizren Belediyesi tarafından düzenlenen 17 Şubat Kosova Cumhuriyeti’nin 14 yıldönümünü kutlamalarına katıldık. Prizren Belediyesi binasından itibaren başlayan kortej yürüyüşüne katılan halk dansları ekiplerimiz, Prizren Kültürevinde düzenlenen merkezi törende sahne alarak, dakikalarca ayakta alkışlandılar.

20. Derneğimizin yönetim kurulu üyesi İskender Muzbeg, hayatını kaybeden Nusret Dişo Ülkü’nün ölümünün 40. gününde saygıyla anarken, “Yeni Dönem” gazetesinde (Prizren) 2004 yılının şubat ayında “İzlenimler” adlı köşesinde Nusret Dişo Ülkü ile ilgili yayınladığı yazısını yayınlayarak, değerli şair ve yazarımızı bir daha minnetle andı.

21. Derneğimizin Türk halk dansları hocaları Ferdi Laya ve Figen Derviş Daka etkinlikleri, çalışmaları ve zengin dolu özgeçmişleriyle birlikte TÜRKÇEM Dergisi gerçekleştirdiği söyleşiyle derneğimizin adı geçen iki değerli sanatçısına sayfalarında yer ayırdı.

22. Kardeş kuruluşumuz “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği kuruluşunun 20. yıldönümünü dernek başkanımız Nevzat Şundo’nun yönetmiş olduğu Ata Kadınları Korosu konseriyle Ortakol Semtindeki Gençlik ve Kültür Merkezinde görkemli bir şekilde gerçekleştirdiği kutlamanın genel provaları dernek mekânlarımızda gerçekleştirildi.

23. 4 Mart 2022 tarihinde Necla Dursun’un dernek başkan yardımcımız Sonay Buş ile gerçekleştirdiği röportaj Türkçem Dergisi sayfalarında yer aldı. Dergi söyleşiyi kapak fotoğrafı olarak yayınladı. Doğru Yol Derneği yıl içerisinde, genç değerleriyle, güzel yarınlara doğru emin adımlarla yükselmeye devam etti.

24. YTB-Yurt Dışı Akraba ve Toplulukları Başkanlığı’nın 26 Şubat-2 Mart 2022 tarihleri arasında K. Makedonya’nın Üsküp şehrinde düzenlediği “Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi Dergicilik ve Podcast Yayıncılığı Toplantısı”na derneğimizin yetenekli genç şair-yazarları ile Kosova, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan-Batı Trakya, Türkiye’den genç yazar ve şair adayları katılarak, hem derneğimizi, ülkemizi başarıyla temsil etmiş, hem de bu toplantı çerçevesinde takdir toplayan çalışmalar yürütmüşlerdir. Rumeli’nin edebiyatta ve yayıncılıkta değerli kalem erleri, Prizren’de başlayan ve Üsküp’te devam eden “Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi” çalışmaları neticesinde gönüllü olarak bütün Balkanları kucaklayan periyodik süreli dijital ve matbu bir dergi ile podcast yayınlarıyla okuyucu ve dinleyiciyle buluşmaya hazırlanıyorlar. Ciddi, kalıcı bir eserle ve edebiyatta yeni bir soluk getirerek kamuoyunun ve edebiyat severlerin önüne çıkacak gençlerimiz, “Balkan Edebiyat ve Yazarlık Akademisi Dergicilik ve Podcast Yayıncılığı Toplantısı”nın sonunda törenli bir kapanış programı ile sertifikalarını aldılar.

25. 5 Mart 2022 tarihinde değerli ses ve saz sanatçılarımız Tolga Kazaz ve Besmir Shishko ad yapmış Çanakkale türküsüne Türkçe ve Arnavutça yorumuyla yeni bir soluk, yeni bir renk getirdi. Dernek olarak bu değerli çalışmalarını derneğimizin sosyal medya hesaplarından tanıtmaktan mutluluk duyduk.

26. Derneğimizin değerli genç yeteneklerinden, ses ve saz sanatçısı Muhammed Şatri ve arkadaşları katıldıkları YTB’nin Balkan Yazarlık ve Edebiyat Akademisinde müzik performansı sergileyerek, katılımcılara konser sundular. Gençlerimizin performansı, Balkan ülkelerinden akademiye katılan genç yazar ve şairlerin büyük ilgi ve beğenisini topladı. Katılımcılar, üyelerimizin müzik programı sayesinde unutulmaz anlar yaşadılar.

27. “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği olarak ses ve saz sanatçılarımızla birlikte 4 Mart 2022 tarihinde kardeş kuruluşumuz “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınları Derneği’nin 20. kuruluş yıldönümü jübile kutlamasına, Yılın Kadını Ödül Töreni ve bu kapsamda düzenlenen Ata Kadınlar Korosu konserine katılım sağladık. Dernek başkanımız Nevzat Şundo şefliğinde ve dernek salonumuzda koro prova çalışmalarını sürdüren Ata Kadınları Korosunun konseri büyük beğeni topladı.

28. Rumeli’nin en köklü, ilk kadın derneklerinden “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği’nin 20. kuruluş yıldönümü vesilesiyle hazırladığı özel jübile ödülleri arasında, toplumumuzun örnek aydın kadını olarak Kosova ve Balkanlar’da Türkolojiye, Türk eğitim, bilim, kültür ve sanat hayatına sunmuş olduğu değerli katkılar adına “Yılın Kadını, Yaşam Boyu Hizmet ve Başarı Ödülü”ne derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi, BALTAM Genel Müdürü Prof. Dr. Tacida HAFIZ layık görüldü.

29. 8 Mart 2022 tarihinde derneğimizin başkan yardımcısı Sonay Buş ve Aziz Buş Tiyatrosu sanatçıları tarafından Art Theatre kapsamında Nasreddin Hoca oyunu Mamuşa Anadolu İlköğretim Okulu’nda sahnelendi. Oyun öğrenciler tarafından büyük bir beğeni ve alkışlar eşliğinde izlendi.

30. 8 Mart 2022 tarihinde 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle yönetim kurulu üyemiz İskender Muzbeg, Kosova Türk şiirlerinden örnek vererek, Kosova Türk şiirlerinde Türk kadın imgesiyle ilgili dernek sayfamızda bir yazı yayınladı.

31. 8 Mart 2022 tarihinde kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlayan “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği, düzenlediği jübile töreni ve konserinde, yirmi yıl boyunca derneğe çok yönlü katkıları geçen “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’ne plaket sunuldu. Teşekkür plaketini alkışlar eşliğinde dernek başkanımız Nevzat Şundo aldı.

32. 9 Mart 2022 tarihinde Tasarruf tedbirleri kapsamında Prizren ve Mamuşa Türk Toplumunun Kosova Radyo Televizyonu (RTK) Türkçe Yayınlarındaki sesi Enis Tabak’ın görevden uzaklaştırılmasının haksız ve üzücü bir karar olduğuna inanarak dernek olarak kınama açıklamasında bulunduk, bu kararın başta Türk redaksiyonu olmak üzere Kosova Televizyonunun ilgili organları tarafından yeniden gözden geçirilerek geriye alınması gerektiğini, kararın düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya davet ettik. Empati Derneği tarafından tertiplenen imza kampanyası toplantısına derneğimizin salonunda ev sahipliği yaparak, dernek olarak da imza kampanyasına imza vererek desteğimizi sunduk.

33. 12 Mart 2022 tarihinde derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi ve “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği Başkanı Birsen Gota, “Besa TV” Türkçe Yayınlarının konuğu olarak, derneğin 20. yıl kutlamaları çerçevesinde değerlendirmelerde bulundu.

34. 13 Mart 2022 tarihinde derneğimizin tiyatro sanatçıları Art Theatre kapsamında düzenlemiş oldukları Nasreddin Hoca oyunuyla Priştineli çocuklarla Gerçek derneğinde buluştu. Oyun öğrenciler tarafından büyük bir beğeniyle izlendi.

35. 14 Mart 2022 tarihinde Küçükçekmece Belediyesi, Trakya Rumeli ve Balkanlar Gönül Birliği Dernekler Platformu ve Sultanmurat Halk Oyunları Genclik ve Spor Kulübü Derneğinin Küçükçekmece Belediyesi Nikah Salonunda düzenlediği Kosova’nin bağımsızlığının 14. Yılı kutlaması etkinliğine katılım sağladık. Prizren’den gelen Doğru Yol Derneği Başkanı Sanatçı Nevzat Şundo ve değerli Yazar ve Şair Zeynel Beksaç, Canan Özer ile Devlet tiyatroları sanatçısı Orhan Kurtuldu ile etkinlikte yer aldık.

36. 18 Mart 2022 tarihinde Prizren’de Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla dernek sanatçılarımızın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle Art Theatre çerçevesinde tiyatro gösterisi tertiplendi.

37. 19-20 Mart 2022 tarihinde KİBATEK tarafından düzenlenen Uluslararası 2.Ankara Şiir Şölenine yönetim kurulu Aziz Serbest katılmış, derneğimizi ve ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Etkinlik 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Nevruz Bayramına adandı.

38. 22 Mart 2022 tarihinde yönetim kurulu üyemiz Aziz Serbest KİBATEK 2.Uluslarası Ankara Şiir Şölenine katılarak Türkiye-Moldova Dostluk Derneği’ni Ankara Sanat Galerisi ve Müzayede salonunda ziyaret etti. Karşılıklı projelerin görüşüldüğü ve işbirliği planlarının değerlendirildiği toplantıda Kosova Türkçesiyle Gagavuz Türkçesi arasındaki benzerliklerle bunun tarihi kökleri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Dr.Mevlüt Kaplan, Feyyaz Sağlam, Aziz Serbest ve Gülçin Balat, Ankara’da yaşayan ve rahatsızlığı nedeniyle şiir şölenine katılamayan Kosova Prizrenli şair yazar Secaettin Koka’yı ziyaret ettiler.

39. 23 Mart 2022 tarihinde Üsküp’te Hüsrev Emin, Leyla Şerif Emin, Mehmed Arif ve Seyhan Yakup’la görüşmede bulunarak 2022’de gerçekleştireceğimiz ortak etkinlikler üzerinde durduk.

40. 24 Mart 2022 tarihinde Üsküp’te Uluslararası Balkan Üniversitesi’ni şair Leyla Şerif Emin’le birlikte, Eğitim Fakültesi Dekanı, Dr.Öğr.Üyesi Seyhan Murtezan -İbrahimi ve Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sibel Üst Erdem’i ziyaret ettik. Ortak olarak yapabileceğimiz projeler üzerine görüş alışverişinde bulunduk.

41. 24 Mart 2022 tarihinde Prizren’de Kosova Cumhuriyeti Kültür Bakanı Hayrulla Çeku’nun daveti üzerine derneğimizin yönetim kurulu üyeleri düzenlenen kültür sanat dernekleri toplantısına katılmışlardır.

42. 25 Mart 2022 tarihinde İzmir’de Kosova Sağlık bakanı Dr.Rifat Latifi ve Kosova İstanbul Başkonsolosu Suzan Nobırdalı beraberindeki heyetlerle  birlikte İzmir’de yaşayan Kosovalıları ziyaret etmesi ve Kosova ve Rumeli Yardımlaşma Dostluk Derneği Başkanı Uğur Şengöz’ün davetiyle Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu üyesi Aziz Serbest de kültür ve sanat kuruluşlarımızın işbirliğine yapacağı katkının önemini vurgulayarak, babası TAN gazetesinin kurucuları arasında yer alan İstanbul başkonsolosu Suzan Nobırdalı’ya “Tan’da Yazdıklarım” kitabını takdim ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

43. 27 Mart 2022 tarihinde ölümünün ikinci yıldönümünde Fahri Kaya’yı yayınladığımız yazılar ile rahmet ve minnetle andık.

44. 3 Nisan 2022 tarihinde “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak, 2021 yılı içerisinde 100 etkinlik ile gerçekleştirdiğimiz çalışma ve etkinlik raporunu paylaştık. Nevzat Şundo başkanlığındaki yönetim kurulumuz, 2019 yılının Eylül-Aralık olmak üzere dört ay içerisinde toplam 31 etkinlik, 2020 yılında pandemi şartlarına rağmen toplam 38 etkinlik gerçekleştirildiği kaydedildi.

45. 4 Nisan 2022 tarihinde ölümünün 20. yıl dönümünde Prizren Türk halk danslarının unutulmaz oyuncu ve koreografı Reşat Şinik’i yönetim kurulu üyemiz Zeynel Beksaç’ın kaleminden hazırladığı özel bir yazı ile saygı ve minnetle andık.

46. 10 Nisan 2022 tarihinde Dernek başkanımız Nevzat Şundo Batı Trakya’nın Radyo City’ye konuk olarak, Rumeli’den diğer değerli ses sanatçılarının katılımıyla Ramazan Sevincini özgün Türk müzikleriyle yaşattılar.

47. 22.04.2022 tarihinde derneğimizin halk dansları ekibi ana ülkemiz Türkiye’nin Tekirdağ şehrinde düzenlenen 23 Nisan Bayramı şenliklerine katıldılar. Halk dansları hocası Ferdi Laya yönetiminde, Figen Derviş Daka rehber hocalığında yolculuğa çıkan çocuklarımızın Türkiye yolculuğunda unutulmaz anlar yaşandı, derneğimiz ve ülkemiz büyük bir beğeni ile başarıyla temsil edildi.

48. 23.04.2022 tarihinde derneğimizin halk dansları üyesi Tuana Mazrek, TBMM’nin 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen resim yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı. Tuana’ya ödülünü Ankara’da TBMM Başkanı Mustafa Şentop takdim etti.

49. Dernek Başkanımız Nevzat Şundo, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla Başbakanımız Albin Kurti tarafından tertiplenen yuvarlak masa toplantısına katılmıştır. Kosova Türk Toplumunun güncel sorunlarının ele alındığı toplantıda başbakan Kurti, sorunların çözümü konusunda hükümet olarak gerekli hassasiyet ve özenin süreceğini ifade etmiştir.

50. 1 Mayıs 2022 tarihinde derneğimizde genç halk dansları üyelerimiz, solistler, orkestra üyeleri Doğru Yol’un şanlı tarihine yepyeni güzellikler, zenginlikler, nitelikli programlarla başta dernek başkanı Nevzat Şundo’nun, Ferdi Laya’nın, Figen Derviş Daka’nın katkılarıyla Ramazana Elveda Konser’i düzenlendiler.

51. Derneğimizin halk dansları ekibi Uluslararası İzmir-Bayındır Çiçek Festivallerine katılarak ülkemizi ve derneğimizi üstün başarıyla temsil ettiler.

52. İzmir merkezli Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği Başkanı Sayın Akın KAZANÇOĞLU, beraberindeki heyetle birlikte derneğimizi ziyaret ettiler. Ziyarette iki kuruluş arasındaki işbirliği ve ortaklaşa etkinlik olanakları görüşüldü. Bu sırada İŞ BANKASI Kosova Müdürü Oğuzhan CEYLAN da beraberindeki misafirlerle birlikte derneğimizi ziyaret ettiler. Çanakkale-Bayramiç “Asımın Nesli” Gençlik Derneği Başkanı Sayın Gökhan DEMİRSÖZ, dernek üyeleri ve Bayramiç Lisesi gençleri derneğimizi ziyaret ettiler. Ziyaret anısına derneğimize Akif’in Bayramiç doğumlu olduğunu belgeleyen orjinal doğum belgesi plaketini armağan etti.

53. Çalışmalarını iki ayrı Türkiye festivaline (Tekirdağ ve İzmir-Bayındır festivallerine) katılımla taçlandıran derneğimiz her yıl olduğu gibi bu yılda 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve gençlik bayramını muhteşem bir katılımla düzenlediği toplantıyla kutladı.

54. Dernek Başkan Yardımcımız Sonay Buş ve tiyatro kolu sanatçılarımızın Art Theatre kapsamında hazırladıkları oyunla, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Tiyatroları Antalya 12. Uluslararası Tiyatro Festivali çerçevesinde 18 – 19 Mayıs 2022 tarihlerinde Antalya’da oynadıkları iki temsille seyirci tarafından büyük beğeni topladılar.

55. Kosovalı gazeteci yazar, şair Aziz Serbest’in “TAN’DA YAZDIKLARIM” kitabının tanıtım toplantısı Doğru Yol TKSD salonunda geniş bir katılımla yapıldı.

56. 26 Mayıs 2022 Perşembe günü Doğru Yol Derneği salonunda değerli şair, gazeteci ve aydın Fahri Mermer’in ölümünün 21. Yıldönümü nedeniyle anma saati düzenlendi.

57. 30.05.2022 tarihinde Doğru Yol’un 70. sanat yılı nedeniyle derneklerimizin ortaklaşa işbirliğiyle Prizrenli Türk, Arnavut ve Boşnak şairleri şiir şöleninde bir araya geldi. Şölende şiirlerini okuyanlar arasında İskender Muzbeg, Salaydin Krasniç, Berat Batiu, Miftar Acemi, Arif Haliti, Özcan Micalar, Üzeyir Ayredini, Mustafa Balye, Gazmend Beçay, Semeyra Canolari, Mirvete Kabaşi Leku, Sadik İdrizi, Fehmiye Murati, Aziz Serbest, Zeynel Beksaç, Hüsrev Emin, Leyla Şerif Emin, Yunus Şimşek, Eda Laloş, İrem Laya, Beyza Başa, Nalan Kaçamak, Asel Müdüt, Ecem Daulci vardı.

58. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi ve “Nazım Hikmet” Edebiyat Kolu Başkanı Zeynel Beksaç, İstanbul’da düzenlenen Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenine katılarak, ülkemizi, edebiyatımızı ve derneğimizi başarıyla temsil etti.

59. Derneğimizin kardeş kuruluşlarıyla birlikte tertiplediği şair, yazar, gazeteci Enver Baki’nin “Unutma” ve merhum Esen Mumcu’nun ölümünden sonra çıkan “Kırılan Tomurcuk” adlı kitapların tanıtımı Elena Gjika İlkokulu iş birliğiyle Priştine’de yapıldı. Etkinliğe Kültür Bakanı Yardımcısı Seynur Veşal, Kültür Bakanı Danışmanı Onur Canhas, Yunus Emre Enstitüsü’nü temsilen Filiz Pasoma, aydınlarımız, yazarlarımızın aile yakınları, öğretmen ve öğrenciler, basın mensupları katıldı.

60. 03.06.2022 tarihinde Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyesi ve değerli yazarı İskender MUZBEG, Priştine’nin “Elena Gjika” İlköğretim Okulunun konuğu oldu. Türkçe dersinde Muzbeg’in “Posta Pulu” hikayesini okuyan öğrenciler, bu vesileyle hikâyenin yazarını da derslerinde ağırladılar. Muzbeg’in kendisinden de hikâyeyi dinleyen çocuklar, merak ettikleri soruları yazarımıza sorma fırsatını yakaladılar.

61. Derneğimizin genç ses ve saz sanatçıları kardeş kuruluşumuz “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği ile İstanbul Bakırköy’de düzenlenen konsere katıldılar.

62. İstanbul’dan Dragos Müzik Derneği Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği’ne ziyarette bulundu.

63. Derneğimizin değerli sanatçısı ve üyesi Canan ÖZER, 25-28 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “19. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali”ne katılarak derneğimizi ve ülkemiz Kosova’yı başarıyla temsil etti.

64. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretler çerçevesinde Prizren Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Prizren’in kurtuluş günü kutlamalarına katılacak “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Halk Dansları ekibinin programını görüşmek üzere Prizren Belediyesi Meclis Başkan Yardımcısı ve KDTP Prizren Şubesi Başkanı Levent BUŞ’u makamında ziyaret ederek, program ayrıntılarını ve gerçekleştirilecek etkinlikleri görüşmede bulunduk.

65. Başkan Yardımcımız Sonay BUŞ yönetimindeki kardeş kuruluşumuz Art Thetre’nin TİYATRO ATÖLYESİ 2 başladı. Geçen yıl yoğun ilgiyle karşılanan tiyatro atölyemizin ikincisi devam etti. “HAYDİ ÇOCUKLAR TİYATROYA!” deyip ilgili üyelerimizin tiyatro kurslarına katılımını sağladık.

66. Prizren Belediyesi tarafından düzenlenen Prizren’in kurtuluş günü ve Prizren Birliği kutlamaları haftası nedeniyle derneğimizin halk dansları üyeleri Şadırvan’da düzenlenen merkezi kutlama konserinde sahne aldılar. “Aynalı Pembe”, “Mevlana” ve “Ramizem” gibi Prizren Türk Halk danslarının klasikleşmiş güzide oyunlarını sergileyen halk dansları ekiplerimiz, seyirci tarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile dakikalarca alkışlandılar.

67. 16.06.2022 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hentbol Federasyonu başkanı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi spor eğitmeni Bahadır Ayhan ve yönetim kurulu üyeleri Doğru Yol derneğini ziyaret etti. Ülkelerimiz arasındaki kültür ve spor alanında işbirliği konuları üzerinde görüşmede bulunulan toplantı mini bir konserle dostane bir havada sona erdi.

68. Derneğimize gerçekleştirilen ziyaretler çerçevesinde Doğru Yol’un ses sanatçılarından İsveç’te yaşayan Uzay Haskuka ve kızlarıyla, Prizren’in tanınmış yönetici, simalarından Nusret Haskuka, Üsküp’ten gazateci-yazar arkadaşımız Enver Ahmet derneğimizi ziyaret ettiler. Dernek başkanı Nevzat Şundo dernek çalışmaları hakkında konuklarına bilgiler verdi.

69. Prizren Maarif Okulu Müdürü Mustafa Yılmaz Doğru Yol derneğimizi ziyaret etti. Dernek Başkanı Nevzat Şundo ile görüşmede kültürel işbirliği olanakları görüşüldü. Nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

70. Derneğimizin halk dansları ekipleri, 1. ve 2. grupta toplam 32 öğrencimizle birlikte Prizren Belediyesi tarafından düzenlenen “Ailece Eğlence Günü-Family Fun Day” festivaline katılarak, görkemli ve başarılı bir şekilde geleneksel halk danslarımızı en iyi biçimde sergilemişlerdir. Seyirci tarafından dakikalarca alkışlanan halk dansları ekiplerimiz, sergiledikleri performans ile seyircinin gözünü kamaştırmayı başardı. Üçüncü grupta artı 12 öğrenciyle sahneye çıkmaya hazırlanan halk dansları kolumuz, o günlerde toplam 44 öğrenciyle çalışmalarını tüm hızıyla ve yoğun bir şekilde sürdürdü.

71. Derneğimizin değerli Yönetim Kurulu Üyesi İskender Muzbeg, yayınladığı bir yazı ile Kosova kamuoyunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret içerikli açıklama ve yazılar yayınlanması ardından “ATATÜRK’E SAYGIMIZ SONSUZDUR -Atatürk’e saygısız davranan her kişi çıkarcı bir bağnazdan başka bir şey değildir, bu bağnazlığı kınıyoruz.-“ isimli bir makale yayınladı. Aynı zamanda Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği yönetim kurulu olarak Mustafa Kemal Atatürk’e asılsız benzetme ve iddialar ile karalamaya çalışan söz konusu şahıs ve parti liderini kınadık.

72. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kosova ziyareti ve temaslarına dernek sayfamızda geniş yer ayırdık. Sivil toplum kuruluşlarıyla Prizren’de gerçekleştirilen toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve T.C. Priştine Büyükelçiliği’nin resmi daveti üzerine derneğimizi Başkan Nevzat ŞUNDO temsil etti.

73. Dernek sayfamızda yayınladığımız makaleler ile Balkan Türklerinin mevcudiyeti ve kalkınmasına dikkati çektik. Konuyla ilgili paylaşımlar ile FETÖ’yle verilen mücadelede ana vatanımızın ve soydaşımızın yanında durduk. 

74. Başarıdan başarıya koşturan “Doğru Yol” Türk Halk Dansları “Ura-Köprü Halk Dansları Festivali”ne görkemli bir biçimde katıldı, performanslarıyla gönülleri fethettiler! “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Halk Dansları üyeleri, 18.06.2022, Cumartesi günü Ura-Köprü Derneğinin davetlisi olarak Prizren’de düzenlenen halk dansları festivaline katıldı. Kortej yürüyüşü ile başlayan festival renkli görüntülere sahne oldu. Prizren Şehir meydanında tertiplenen festival gösterilerinde sahne alan halk dansları üyelerimiz sergiledikleri göz kamaştıran duruş ve oyunlar ile seyircinin büyük alkış ve beğenisini topladılar. Sahnede dakikalarca alkışlanan halk dansları topluluğumuz 32 kişi ile derneğimizi uzun bir aradan sonra görkemli ve başarılı bir biçimde temsil ettiler. Yıllar sonra beklenen başarıyı yakalayan halk danslarımızın üstün düzeyde bu seviyeye gelmesinde değerli halk dansları hocamız ve koreografımız Sn. Ferdi LAYA ve rehber hocamız Sn. Figen DERVİŞ DAKA’nın geceli gündüzlü, aralıksız durmadan dört mevsim emekleri çok büyük.

75. Derneğimizin konferanslar dizisi çerçevesinde Salı 14.06.2022 tarihinde Doğru Yol Derneği salonunda Uşak Üniversitesinin değerli öğretim görevlileri Doç. Dr. Alpay İĞCİ tarafından “DÜNDEN BUGÜNE BATI RUMELİ TÜRKÇESİ VE PRİZREN“, Doç. Dr. Erol SAKALLI tarafından “İKİ/ÇOK DİLLİLİK BAĞLAMINDA KOSOVA’DA TÜRKÇE” ve Dr. Öğr. Üyesi Önder SEZER tarafından “OĞUZ TÜRK LEHÇELERİ İÇİNDE KOSOVA TÜRK AĞIZLARI” konulu konferansı düzenlendi.

76. Değerli yönetim kurulu üyemiz Sümeray Canolari yeni şiirleriyle Türkçem Dergisi’nde yer aldı.

77. 17.06.2022 tarihinde derneğimizin halk dansları üyeleri Priştine’de düzenlenen “Multicultural Festival-Çokkültürlülük Festivali”ne katılarak halk danslarımızı üstün başarıyla sergilemişlerdir. Seyircinin büyük ilgi ve beğenisini toplayan halk danslarımıza özel ilgi gösteren Priştine Belediyesi Başkan Yardımcısı Alban Zogaj, Dernek Başkanımız Nevzat Şundo ve halk dansları üyelerimizle hatıra fotoğrafı çektirdi.

78. Derneğimizin genç yetenekli şair ve yazarlarından Canset MULAŞABAN’ın Üsküp Yeni Balkan Yayınlarından ilk kitabı basımdan çıktı.

79. Derneğimizin halk dansları üyesi Eda LALOŞ, Prizren temaslarında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve heyetini karşılayarak çiçek buketi armağan etti.

80. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi, sunucumuz ve tiyatro sanatçısı Yunus Şimşek, ulu hakan Sultan Murad Hüdavendigar’ın şehadetinin 633. yıldönümünde Priştine’deki Türbesi’nde gerçekleştirilen anma törenlerine katıldı. Sultan Murat’ın ad yapmış duasını okuyan sanatçı Şimşek, yorumu ve sesiyle katılımcıların gönüllerini ve büyük beğenisini fethetti.

81. Dernek Başkanımız Nevzat Şundo şefliğinde koro çalışmalarını sürdüren “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği “Ata Kadınları” Korosu konser verdi.

82. Dernek Başkanımız Nevzat ŞUNDO, ses sanatçısı İclal Akkaplan ile Batı Trakya’nın önde gelen kuruluşlarından biri olan FM 107.6’da yayın yapan Radyo City’de Cevat Abdurrahman ile hasret kalmış türküler ile “Pazardan Pazara” isimli yayınının konuğu oldu.

83. Derneğimizin yetenekli genç sanatçılarından Efe SIRBİCA, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında üçüncülük derecesiyle mezun oldu. İlk üçe girerek tahsilini yüksek başarı ve dereceyle tamamlayan değerli sanatçımız ve üyemiz Efe Sırbica’nın mezuniyetini “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak kutladık, başarılarının daim olmasını diledik.

84. Prizren Belediyesi tarafından düzenlenen gurbetçilerimizi karşılama haftası kutlamaları devam ederken, 24 Temmuz 2022 tarihinde derneğimizin halk dansları ekipleri sahne alarak, üstün başarıyla sergiledikleri Prizren Türk halk dansları oyunları seyirci tarafından büyük beğeniyle alkışlanmıştır.

85. Doğru Yol Derneğinin usta sanatçılarından Fikret Refeya bu dünyaya gözlerini yumdu. Sanatçımızın vefatı vesilesiyle yönetim kurulu üyemiz Zeynel Beksaç tarafından yayınlanan değerli bir yazı ile aziz hatırasını yâd ettik.

86. DOĞRU YOL TÜRK KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ HALK DANSLARI EKİBİ 30 AĞUSTOS CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARINDA SAHNE ALDI. “Filizler” Atatürkçü Düşünce Türk Kültür ve Sanat derneğinin organizasyonuyla gerçekleşen gecede, “Doğru Yol” Türk Kültür ve Sanat Derneği, Gerçek TKSD, Prizren Nafiz Gürcüalo Türk Tiyatrosu sanatçılarının performansı ve Mamuşa Aşık Ferki Derneği folklor ekiplerinin gösterileri davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

87. Dernek Başkan Yardımcımız Sonay Buş ve Aziz Buş Tiyatrosu Kolu üyelerinin organizasyonuyla Art Theatre çerçevesinde gerçekleştirilen tiyatro atölyesi ikinci mezunlarını verdi.

88. Onur ülke Kosova’nın yer aldığı KİBATEK yaz edebiyat buluşmasının 17.toplantısı İzmir-Seferihisar’da yapıldı. Buluşmada Kosova’yı yönetim kurulu üyemiz Aziz Serbest ve Cemali Tunalıgil temsil etti.

89. Dernek başkanımız Sayın Nevzat Şundo, Prizren Radyosu Türkçe yayınlarının konuğu olarak değerli sunucu ve tiyatro sanatçısı Yunus Şimşek’in sorularını yanıtladı.

90. Manisa – Turgutlu’dan gelen ziyaretçi heyetini derneğimizde ağırladık. Derneğimizi ziyaretleriyle her daim onurlandıran misafirlerimizle kültür, sanat ve derneğimizin çalışmaları üzerine sohbet ettik.

91. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi İskender Muzbeg, Türkiye Yazarlar Birliği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni”nde “Süleyman Çelebi Büyük Ödülü”ne layık görüldü. Dernek olarak sanatçımızın bu onurlu ödülünü kutladık.

92. Dernek başkanımız Sayın Nevzat ŞUNDO’nun yönetmiş olduğu, dernek sanatçılarımız ve sazlarımızın da katılmış olduğu Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınları Derneği – “Ata Kadınları Korosu” provalarını hem derneğimizin salonunda, hem de Yunus Emre Enstitüsü’nün Prizren manzaralı Türk köşesinde sürdürdü.

93. Şecaettin Koka’ya Doğru Yol’da anma toplantısı düzenlendi. Prizrenli gazeteci, öykü ve roman yazarı Şecaettin Koka, Ankara’da yaşamını yitirmesinin ardından doğduğu ve meslek yaşamını sürdürdüğü kentte 27 Ekim akşamı düzenlenen toplantıyla anıldı. Kosova Türk Yazarlar Derneği, Prizren Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği, Türkiye Avrasya Yazarlar Derneği ve KİBATEK üyesi olan yazar Şecaettin KOKA, Doğru Yol salonunda yazar arkadaşları, aile yakınları ve Prizrenli katılımcılar tarafından yapılan konuşmalarda bir kez daha yaşatıldı.

94. “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümü nedeniyle Üsküp’e kültür gezisi düzenledi. Halk dansları üyelerimizin unutulmaz anlar yaşadığı gezide, bu güzel günün hatıraları fotoğrafların diliyle ebedileştirildi.

95. Müzik dünyamızın duayen sanatçısı Fadıl Şalıyan 31.10.2022 Pazartesi tarihinde Doğru Yol TKSD salonunda 60.sanat yılını görkemli bir konserle kutladı. Salonu tıka basa dolduran müzikseverler zaman zaman sanatçı tarafından söylenen şarkı türkülere eşlik ederek, coşkulu anlar yaşandı.

96. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi ve sanatçısı Sümeray Cenolari, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla USiD ve İLESAM tarafından düzenlenen “Kültürün ve Sanatın Kardeşliği 4. Müze Şiir Müzik” etkinliğinde, ÇORUM’da ve YOZGAT’ta yapılan konferans, şiir dinletisi ve Türk Sanat Müziği konserlerinde birbirinden güzel şiirleriyle derneğimizi ve ülkemiz Kosova’yı başarıyla temsil etti.

97. İsmet Arasan’ın yönetmenliğini yaptığı, Balkanların Türk dili, kültürü, sanatı, edebiyatı, eğitimi, Türkiyat biliminin yaşayan canlı hazineleri Prof. Dr. Nimetullah Hafız ve Prof. Dr. Tacida Hafız’ın takdir edilesi yaşamları odağında Balkanlar’da Türk dilinin bin yıllık serüvenini, son dönemlerdeki var olma mücadelesini anlatan “Balkanların Türkçe Hafızası” adlı belgesel filmine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan üçüncülük ödülü elde etti. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin katkıları ile hazırlanan “Balkanların Türkçe Hafızası” belgesel filminin ikinci gösterimi de 6 Kasım’da İstanbul – Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen görkemli galayla gerçekleştirildi.

98. Aziz Serbest’in Tan yayınları arasında 1991 yılında yayınlanan “Dağım Benim” başlıklı şiir kitabının 2.baskısı Prizren’de yapıldı.

99. “Doğru Yol”da vefatının 84. yıldönümü nedeniyle Atatürk’e Anma Saati düzenlendi.

100. Amasya Üniversitesi öğretim görevlileri Doğru Yol TKSD ziyaret etti. Konuklara derneğin çalışmaları hakkında Başkan Nevzat Şundo bilgi verdi.

101. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi Sezen Haskuka ve toplumumuzun tanınmış gazetecisi Enis TABAK, BESA Türkçe yayınlarının konuğuydu.

102. DOĞRU YOL Türk Kültür Sanat Derneği’nin genç sanatçı üyelerinden solist Ela KOPTAGEL, KELEBEKLER Çocuk Şarkıları Festivalinde üçüncülük ödülünü kazandı. Güftesi Ela Koptagel’e, bestesi Nevzat ŞUNDO’ya ait eser, değerlendirme jürisi tarafından tam not aldı.

103. Başkan Yardımcımız Sonay Buş, İsmet Arasan’ın yönetmenliğini yaptığı, Balkanların Türk dili, kültürü, sanatı, edebiyatı, eğitimi, Türkiyat biliminin yaşayan canlı hazineleri, derneğimizin değerli yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Nimetullah Hafız ve Prof. Dr. Tacida Hafız’ın takdir edilesi yaşamları odağında Balkanlar’da Türk dilinin bin yıllık serüvenini, son dönemlerdeki var olma mücadelesini anlatan “Balkanların Türkçe Hafızası” adlı belgesel filminin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ödüle layık görülmesini SANAT KIBRIS GAZETESİNE yazdı.

104. Doğru Yol TKSD’nin “Esin Dergisi” Kolu Başkanı İskender Muzbeg ve arkadaşlarının düzenlediği şiir ve müzik etkinliği geniş bir katılımla 19 Kasım akşamı yapıldı. İçinde bulunduğumuz yılın 46. etkinliğini oluşturan, kültür, sanat, müzik, edebiyat başlıklı toplantıya çok sayıda izleyici katıldı. Kosova Prizrenli Türk şairlerinin şiirlerini okumaları ardından Doğru Yol sanatçılarının Nevzat Şundo yönetiminde sundukları Türk müziği konseriyle sona erdi.

105. Prizren “EMİN DURAK” İlkokulu 5. sınıf öğrencileri, öğretmenleri Zeycan Caha ile birlikte “Doğru Yol” Derneğini ziyaret ettiler. Dernekle ilgili bilgileri Başkan Nevzat Şundo ve yönetim kurulu üyesi Aziz Serbest verdi. Bu arada öğrenciler değişik kollarda faaliyet içinde olabilmeleri için derneğe üye olma isteklerini belirttiler. Ünlü gazeteci ve şair Aziz Serbest son çıkan şiir kitabından öğrencilere hediye etti.

106. Derneğimizin “Erkan LAYA” Halk Dansları Ekibi, 28 Kasım Arnavutluk Bayrak ve Bağımsızlık günü nedeniyle Prizren Belediyesi tarafından Şadırvan’da düzenlenen merkezi tören kutlamalarında sahne aldı. Başarılı performanslarıyla dikkatleri toplayan ve büyük alkış alan genç halk dansları sanatçılarımızın sergilediği oyunlar görülmeye değerdi.

107. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi Sayın Zeynel BEKSAÇ, Ankaralı yazar Havva Tekin’le birlikte Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu’nu ziyaret ettiler. Görüşmede edebiyat-sanat gündemi yanı sıra ortaklaşa tertiplenebilecek etkinlikler görüşüldü.

108. “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği “Reşat ŞİNİK ve Erkan LAYA” Halk Dansları Kolları, 4 ayrı grupta, toplam 60 öğrenci ile çalışmalarını doludizgin sürdürdü. Halk Dansları Hocası Ferdi LAYA, halk dansları Rehber Hocası Figen Derviş DAKA, Dernek Başkanımız Nevzat ŞUNDO yönetimlerinde ve yönetim kurulu üyemiz Şaban NAMLECİ’nin değerli katkılarıyla faaliyetlerini gönüllü olarak sürdüren halk danslarımız ulusal ve uluslararası çapta yeni program ve festivaller için çalışmalarını kaldığı yerden sürdürdüler. Katkı, destek, her türlü anlayış ve teşviklerinden dolayı çocuklarımızın değerli ailelerine, öğretmenlerine ve Prizren Belediyesine çok çok teşekkür ederiz.

109. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi Zeynel BEKSAÇ, Bursa’da yaşayan Mamuşalı değerli sanatçı, aydın ve yazar dostlarımız Cemali Tunalıgil, Alaattin İsmailoğlu ve Bahtiyar Sipahioğlu’yla bir araya geldi. Görüşmede güncel konular yanı sıra Bursa’da yapılabilecek etkinlikler üzerine duruldu.

110. Değerli şair, yazarlarımız Sayın İskender MUZBEG ve Sayın Dr. Taner GÜÇLÜTÜRK, MATÜSİTEB ve KÖPRÜ Derneği tarafından 2 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen “Uluslararası 8. Yahya KEMAL Türkçe Şiir Şöleni”ne katılarak, üstat Kemal’in şiirlerinden ve kendi eserlerinden örnekler sunarak derneğimizi, ülkemizi ve edebiyatımızı başarıyla temsil etmişlerdir.

111. Dernek başkan yardımcımız Sonay Buş ve tiyatro kolu üyelerimiz tarafından Art Theatre kapsamında “Oz Büyücüsü” isimli oyunuyla seyirci karşısına çıktı.

112. Dernek sayfamızdaki sosyal medya paylaşımları ile Kosova ve Balkanlar’da Türk kültür sanat olaylarının gündemini yansıttık. Fevzi Tüfekçi, Zeynel Beksaç, Fevzi Ali, Davut Hamolar, Aynur Mahmudova Kaplan, İsmet Bölükemin, Ferdi Bulut, Hikmet Efrahim, Şemsi Mecihan gibi resim sanatçılarının resim çalışmalarını, ebru sanatçısı ve hocası Şenay Yusuf’un başarı öyküsünü, Visar Hapqiu gibi fotoğraf sanatçılarının sanatsal fotoğraf-video çekimlerini, Fadil Şalyan, Hüseyin Kazaz, Reyhan Kantarcı, Tolga Kazaz, Sevim Baki Bırveniku, Kosova’nın Sesleri Türk Kadınlar Müziği Korosu, Hafize Beysim Gün, Soner Özbilen, Muhammed Şatri, Efe Sırbica, Armend Şala, Feray Derviş, Enver Muhamedi, Eren Karaibo, Cengiz İbrahim’in yeni ve klasik müzik çalışmalarını; Eren Beksaç’ın Prizren’de fayton kültürü ve tarihini, Ercan Kasap’ın Kosova’daki Türk medyasının durumuyla ilgili değerli yazısını, değerli tarihçi Yıldırım Aganoğlu’nun ve tasavvuf önderi Ömer Tuğrul İnançer’in şehrimizi ve kültürel mirasımızı ele alan çalışmalarını, değerli Türkolog Alpay İgci’nin Türkiye konferanslarını ve genç şairemiz Canan Özer’in yüksek lisans başarısını ve Kosova Cumhuriyeti bağımsızlık kutlamaları çerçevesinde Prizren Belediyesi ile Fidan Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen ve geleneksel hâle gelen 15. ulusal bağımsızlık edebiyat yarışmasında “Bilir misin gözlerim?” adlı eseriyle yarışmada ilk üçe giren ‘Türk dilinde en başarılı şiir ödülüne’ layık ve yine Prizren Belediyesi tarafından yılın sanatçısı/edebiyatçısı ödülüne layık görülen şair, yazar, Türkolog Dr. Taner Güçlütürk’ün onur veren başarısını; 15.04.2022 tarihinde Rona Şpendi Emiroğlu’nun Lefkoşa Işık Kitap ve Sanatevinde, Koronavirüs karantina günlerinde altı kadının yaşanmışlıkları, hayalleri, korku ve umutlarını dillendirdikleri öykü ve anılarının yer aldığı “Bir Negatif Bir Pozitif” adlı kitabının tanıtımı ve imza günü haberine, değerli fotoğraf sanatçısı, şair, Prizrenli hemşehrimiz Kazım Zaim’den nostaljik bir Prizren hatıralarını, Kamer Şimşek’in yönettiği, Ferda Derviş Tatar ve Gençer Tatar’ın başrollerini paylaştığı ‘’Umut Cinayeti’’ oyunlarını sayfamızdan tanıttık. Ölüm yıldönümünde Türk Milliyetçiliği fikrinin ideologlarından, kıymetli şahsiyetlerinden, Türk Ocaklarının kurucusu Yusuf Akçura’yı, Halit Havanç’ı, Kemal Sunal’ı, Mamuşalı şair yazarımız Suphi Mazrek’i, Naim Şaban’ı, Fadıl Derviş’i, Kemal Şaban’ı, Barış Manço’yu, Fatma Girik’i, Cüneyt Arkın’ı ve aramızdan ayrılan Üsküp’te Osmanlı Mimarî Eserleri” adlı başyapıt eserin müellifi Lidiya Kumbaracı Hanımefendi’yi vefatı üzerine yad ettik. Milli, manevi, toplumsal ve tarihi olaylara önemli notlar düşürdük.

113. Değerli Mitroviçalı soydaş sanatçımız Enver Muhamedi’nin, derneğimizin genç yetenekli sanatçılarından, kanun virtüözü Efe Sırbica YTB ve TİKA tarafından İstanbul’da düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’ne katılarak, sergiledikleri başarılı performans ile ülkemiz ve derneğimizi uluslararası düzeyde layıkıyla temsil eden Zekeriya Hocalar-Leyla Karahan Hocalar, Reşit Hanadan, Fadıl Şalyan, 114. Ressam Davut Hamolar, İsmet Bölükemin, Şemsi Mecihan, Malik Halçe, Mennan Bırvenik, Ebru Jılta gibi ülkemizin değerli çalışmalarını, yeni eserlerini, başarılarını resmi sayfamızda gururla tanıttık. Derneğimizin “Uluslararası Süleyman Brina Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülü” sahibi, Üsküp Türk Tiyatrosu’nun emektar oyuncusu Bedia BEGOVSKA 56’ıncı MTF Voydan Çernodrinski Festivalinde “Yaşam Boyu Emek Ödülü”ne layık görülmesini ve Hakan Daci’ye en iyi genç oyuncu “Trajko Corevski” ödülü verilmesini yönetim kurulu olarak kutladık.

114. Türklük biliminin ulu çınarlarından Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY’un vefatı dolayısıyla ailesine, sevenlerine ve Türkoloji dünyasına başsağlığı dileği yayınladık.

115. Yazar, şair ve Türkolog araştırmacılarla birlikte Mamuşa’da romancı Reşit Hanadan’ı evinde ziyaret ettik, Balkanlar‘daki romandan ve genelde Balkanlar’daki Türk edebiyatını ele aldık.

116. URA Derneği tarafından düzenlenen geleneksel halk dansları festivaline katılan halk dansları üyelerimize, gösterdikleri üstün başarı ve performans nedeniyle teşekkür belgesi ve plaket verildi.

117. Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyesi, sunucumuz ve tiyatro sanatçısı Yunus Şimşek, ulu hakan Sultan Murad Hüdavendigar’ın şehadetinin 633. yıldönümünde Priştine’deki Türbesi’nde gerçekleştirilen anma törenlerine katıldı. Sultan Murat’ın ad yapmış duasını okuyan sanatçı Şimşek, yorumu ve sesiyle katılımcıların gönüllerini ve büyük beğenisini fethetti.

118. Derneğimiz, TÜRKÇEM Dergisi 259. Sayısına kapak haberi oldu. TÜRKÇEM’in özel sayısına röportaj verdik.

119. Kardeş kuruluşumuz Kosova Türk Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Gerçek Derneği Edebiyat Kolu Başkanı ve Priştine Radyosu Türkçe Yayınları Çocuk Programı yapımcısı-sunucusu, şair-yazar, gazeteci Mürteza BÜŞRA’nın aramızdan ebediyete ayrılışı sebebiyle taziye mesajı yayınladık.

120. Dernek Başkanımız Nevzat Şundo şefliğinde koro çalışmalarını sürdüren “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği “Ata Kadınları” Korosu konser verdi. “Balkanlarda Türk Kadınının Konumu” paneli ve Korodan Türküler konserinin düzenlendiği etkinlik Prizren Yunus Emre Enstitüsü mekânlarında gerçekleşti. Panelin ardından dernek başkanımız Nevzat Şundo şefliğinde “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği “Ata Kadınları” Korosu tarafından icra edilen Rumeli ezgileri büyük beğeni ve alkış topladı.

121. Dernek Başkanımız Nevzat ŞUNDO, ses sanatçısı İclal Akkaplan ile 3 Temmuz 2022 tarihinde Batı Trakya’nın önde gelen kuruluşlarından biri olan FM 107.6’da yayın yapan Radyo City’de Cevat Abdurrahman ile hasret kalmış türküler ile “Pazardan Pazara” isimli yayınının konuğu oldu.

122. Derneğimizin yetenekli genç sanatçılarından Efe SIRBİCA, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarında üçüncülük derecesiyle mezun oldu. İlk üçe girerek tahsilini yüksek başarı ve dereceyle tamamlayan değerli sanatçımız ve üyemiz Efe Sırbica’nın mezuniyetini “DOĞRU YOL” Türk Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu olarak yayınladığımız kutlama mesajıyla tebrik ettik.

123. Kardeş kuruluşlarımız TBMM, T.C. Kültür Bakanlığı, T.C. Eğitim Bakanlığı, YTB, TİKA, T.C. Prizren Başkonsolosluğu, MATUSİTEB, KÖPRÜ, BALGÖÇ, Turan Dayanışma Birliği, Kosova Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınlar Derneği, Kosova Türk Yazarlar Derneği, Kosova Kadın Girişimcileri Derneği, Ec Ma Ndryshe, Art Theatre, Üsküp Türk Tiyatrosu, Prizren Kültürevi “Nafiz Gürcüali” Türk Tiyatrosu ve Yunus Emre Enstitüsünün Kosova ve Balkanlara yönelik etkinliklerini sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyurarak, derneğimizin genç üyeleri yanı sıra kültür sanat camiamızın değerli mensuplarının bu etkinliklere birebir katılımını ve ilgisini sağladık. Bu süre içerisinde bütün kardeş kuruluşlarımızın etkinliklerine katılım ve destek sağladık, derneğimizi yurt içinde ve yurt dışında başarıyla temsil ettik.

124. Derneğimizin “Erkan Laya” Halk dansları sanatçıları birbirinden güzel halk dansları performansları ve derneğimizin sanat güneşi Nevzat ŞUNDO’nun icra ettiği Türkçe, Boşnakça şarkılarıyla “Şarski Behar” Derneği tarafından her yıl düzenlenen geleneksel ‘bölgesel çok kültürlü dostluk konserine katıldı.

125. Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Uzmanı ve Araştırma Görevlisi Sayın Dr. Mesut Uğurlu ve Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammed Ensar Yeşilyurt derneğimizi ziyaret etmişlerdir. Kendilerine derneğimizin etkinlikleri yanı sıra çalışmalarını tanıtma fırsatı bulduk, iki kurum arasında işbirliği olanaklarını ele aldık.

126. Dernek Başkan Yardımcımız ve Aziz Buş Tiyatrosu Kolu Başkanı, Art Theatre Direktörü Sonay Buş, Kosova Cumhuriyeti topluluklardan sorumlu başbakan yardımcısı Emilija Redžepi’nin himayesinde gerçekleşen, Başarılı Kadınlar Ödül Töreninde yılın en başarılı kadın ödülüne layık görüldü ve YTB’nin ilham veren mezunu seçildi. Sanatçımızın söz konusu başarılarını resmi sayfamızda gururla tanıttık.

127. Derneğimizin halk dansları miniklerden oluşan gurubuna her geçen gün büyük ilgi arttı. Değerli Halk Dansları Hocamız Sayın Ferdi LAYA ve Halk Dansları Rehber Hocası Sayın Figen DERVİŞ DAKA başarılı bir şekilde yönetmeye ve eğitmeye devam ettiler.

128. Değerli şair ve yazarlarımız Aziz SERBEST ve Altay SUROY 16-19 Aralık 2022 tarihlerinde derneğimizi ve ülkemizi temsilen İzmir’de 48. Uluslararası Kıbatek Edebiyat Şölenine katılarak, ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

129. KİBATEK-Kıbrıs, Balkanlar, Avrasya Türk edebiyatlar Kurumu tarafından bu yıl 48.kez düzenlenen uluslararası edebiyat karşılaşmasında bu yıl dağıtılan ödüllerden ikisi Kosova’ya verildi.  Balkan Türkolojisi ve edebiyatına sunduğu aralıksız katkılar nedeniyle değerli yönetim kurulu üyemiz Prof.Dr. Nimetullah Hafız’a ve dernek üyemiz Altay Suroy’a KIBATEK edebiyat ödülü verildi.

130. (27.12.2022) Prizren’de İstiklal şairimiz, Mehmet Akif Ersoy’un aziz hatırası vefat yıldönümünde “Nazım Edebiyat Kolu” üyelerimizin iştirakiyle “Motrat Çiriyazi” ilkokulu ev sahipliğinde tertiplenen programla rahmet ve minnetle yâd ettik.

131. Derneğimiz halk dansları üyeleri yılbaşı vesilesiyle derneğimizde eğlence düzenledi. Birbirlerine yılbaşı hediyesi armağan eden halk dansları üyelerimize ve yıl içerisinde derneğimize katkısı geçen sanatçılarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, kurum, kuruluş, basın mensuplarına takdirnameleri verildi. Düzenlenen eğlencenin ardından üyelerimize yılbaşı kokteyli ve ikramları verildi.

132. (30.12.2022) Prizren Belediyesi “geleneklerimizin korunmasına katkı sunan” derneğimiz 2022 yılının en iyi ve en etkin derneği olarak kültür sanat ödülüne layık görüldü. Prizren Belediyesi’nde düzenlenen ödül törenine iştirak ettik.

133. (29.12.2022) “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği olarak Kosova Cumhuriyeti Kültür, Spor ve Gençlik Bakanı Sayın Hajrulla Çeku’nun nazik davetleri üzerine yılbaşı resepsiyonuna katıldık.

Yukarıdaki etkinliklerin daha detaylı fotoğraflarına dernek sayfamızda bulabilirsiniz. Kısıtlı imkânlara rağmen 2022 yılında 130’un üzerinde etkinliğe imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kardeş kuruluşlarımızla, kendi imkânlarımız, sevenlerimiz ve üyelerimizle 2022 yılı içerisinde toplam 7 kolda, gerçekleştirdiğimiz çalışmaları yoğun bir şekilde icra edebilmenin haklı sevinci ve onurunu yaşıyor, sizlerle daha nice güzel etkinliklerde hep bir arada olmayı umut ediyoruz.”

Read Previous

K. Makedonya’nın ilk Cumhurbaşkanı Gligorov’un vefatından 11 yıl geçti

Read Next

Hırvatistan’da kuna “OUT” avro “IN”