Dodik’ten Ukrayna açıklaması: “Moskova, savaşa mecbur bırakıldı”

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Rusya’nın Ukrayna ile savaşa mecbur bırakıldığını savundu.

Moskova ziyareti kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Dodik, görüşmenin ardından resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Sırp Cumhuriyeti’nin Rusya ile ekonomik alanda iş birliğine ihtiyaç duyduğunu Putin’e bildirdiğini söyleyen Sırp lider, “Sırp Cumhuriyeti, kendi görüşlerine sadık kalarak Ukrayna konusunda suçu tek bir tarafa yükleyen siyasete ayak uydurmamakta kararlıdır.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın kendi güvenliği için mücadele ettiğinin altını çizen Dodik, “Moskova bu askeri harekata mecbur bırakıldı.” dedi.

Sırp Cumhuriyeti’nin Rusya ve Ukrayna konusunda tutumu yüzünden çeşitli baskılara maruz kaldığını anımsatan Dodik, “Rusya’ya yönelik yaptırımlara ilişkin resmi bir kararın alınmasına engel olduk. Bu yüzden Batı’daki ortaklarımız tarafından çeşitli yaptırımlarla ve projelerin durdurulmasıyla cezalandırıldık. Buna rağmen oluşturulan histerinin bir parçası olmamaya karar verdik, sorunun Rusya ile Ukrayna düzeyinde çözülmesine fırsat tanınmasından yanayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Dodik, Ukrayna’daki savaşın Rusya ile Ukrayna arasında değil, Rusya ile Batı arasında yaşandığına dikkati çekerek, “Sırp Cumhuriyeti her halükarda istikrar ve barışın olduğu bir bölge. Dayton Barış Anlaşmasının yıkılmasına ilişkin çok sayıda taleple karşı karşıyayız, bize tanınan 100’den fazla yetkinin Sırp Cumhuriyeti’nin elinden alındığını tespit ettik. Bu son 20 yılda uluslararası hukuku çiğneyerek dayatılan kanun ve kurallar sayesinde oldu.” açıklamasında bulundu.

Rus lider Putin’in ise Dodik’e, Sırp Cumhuriyeti’nin Ukrayna konusundaki kararlı tavrı için teşekkür ettiği belirtildi.

Balkan News

Read Previous

Kosova İçişleri Bakanı ile Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi görüştü

Read Next

Yunanistan’da seçimlerden yenilgiyle çıkan SYRIZA’nın oy kaybının artabileceği belirtildi