Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada görüşmede barışın bir alternatifi olmadığı ve tehdit ve güç kullanımı yoluyla hiçbir problemin çözüme kavuşturulamayacağının ifade edildiğini söyledi.

Erdoğan’ın Bosna Hersek’teki durumdan haberdar olduğunu ve Ankara’daki toplantıda kendisinden siyasi sürece ilişkin anlayış talep ettiğini söyleyen Dodik, “Bosna Hersek ve bölgenin tamamında barışa ihtiyaç var, bunda şüphe yok. Fakat yerel faktörlerin mevcut meselelere ilişkin diyalogunu mümkün kılacak doğal bir durumun ortaya çıkması için mümkün olan her şeyin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Sırp Cumhuriyeti Radyosu’na konuşan Dodik, Erdoğan ve bölgedeki diğer liderler Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç’in iyi niyetinden istifade edilebileceğini fakat bu türden bir görüşmenin mümkün olması için diğer tarafların da bunu kabul etmeleri gerektiğini ifade etti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Dodik, Erdoğan’a ayrıca Sırp tarafının Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’e ilişkin bakışını ve kendisini hiçbir şekilde meşru kabul etmediklerini de aktardığını söyledi.

Erdoğan’ın görüşmede istikrara ve çatışmanın hiçbir şekilde çözümün parçası olamayacağına vurgu yaptığını ifade eden Dodik, Türk liderin bölgede çözüme katkı sağlayabilecek tüm dostların sürece dahil olmaları gerektiğine inandığını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Fransa’da canlı yayında ‘Macron istifa’ diyen kişi psikiyatri servisine yatırıldı

Sonraki Haber

Yunanistan rotayı Afrika’ya çevirdi