Dodik’in partisi hükümet dışı kalabilir

Bosna Hersek Sosyal Demokrat Partisi (SDP) lideri Nermin Niksic, dün Mostar’da Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) lideri Dragan Covic ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Sırp lider Milorad Dodik liderliğindeki Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) hükümette yer almayabileceğini söyledi.

Dün üçlü ittifağın diğer üyeleri Halk ve Adalet Partisi (NiP) ve Bizim Parti (NS) liderleri ile birlikte Covic ile yerel ve ulusal düzeyde kurulacak hükümetlerde koalisyon şartlarını görüşen Niksic, matematiksel olarak SNSD’nin yer almayacağı bir hükümet kurulmasının mümkün olduğunu açıkladı.

TVSA’ya konuşan Niksic, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi ile Bosna Hersek Federasyonu entite hükümetinin yıl sonuna kadar kurulmasını beklediklerini, kanton düzeyindeki hükümetlerin ise çok daha hızlı kurulabileceğini söyledi.

Daha önce HDZ ile koalisyon ortaklığı nedeniyle Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) şiddetli bir şekilde eleştiren Niksic, HDZ’nin koalisyon için ön şart öne sürmediğini ve program konusunda uzlaştıktan sonra kabine üzerinde görüşmeye başlayabileceklerini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye-Bulgaristan sınırında devriye atan Bulgar polisini öldüren şahıs tutuklandı

Read Next

Prizren heyeti, Trakya Üniversitesi Rektörü Tabakoğlu’nu ziyaret etti