Dodik yemin ederek yeni görevine başladı

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, salı günü yemin ederek Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanlığı görevini devraldı.

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan RS’nin idari merkezi konumundaki Banja Luka şehrindeki başkanlık sarayında görevi törenle Zeljka Cvijanovic’ten devraldı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi olarak seçilen Cvijanovic’in de katıldığı törende Dodik’e RS entite bayrağı ve anayasası takdim edildi. 

2 Ekim’de gerçekleştirilen seçimde muhaliflerin oy hırsızlığı iddiaları gölgesinde bir galibiyet elde eden Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) lideri Dodik, “Önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz kilit önemdeki siyaseti istikrar ve barış için verilecek mücadele oluşturacak.” diye konuştu.

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisinde yemin eden Dodik, RS’nin göz alıcı bir beşeri ve siyasi birlik olduğunu ve barış içerisinde, istikrarlı ve düzenin hakim olduğu bir RS’nin her daim yegane hedefleri olduğunu söyledi.

Bugün Bosna Hersek Devlet Başkanlığının üçlü konseyinin Boşnak, Hırvat ve Sırp üyeleri olarak seçilen Denis Becirovic, Zeljko Komsic ve Zeljka Cvijanovic de yemin ederek görevlerine başlayacak.

Konseyin ilk dönem başkanı Sırp üye Cvijanovic olacak.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Balkanlar’a ihracat 10 ayda 17 milyar doları aştı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına indirim