Dodik: Trump’ın dönüşü için dua ediyorum

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna Hersek’te Sırpların ayrılık planlarını gerçekleştirmek için doğru zamanı beklediklerini ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın tekrar iktidara gelmesi için dua ettiğini söyledi.

Dodik, “Sırp Cumhuriyeti’nin 9 Ocak 1992’de olduğu gibi olması hedefinden asla vazgeçmedik. Biz cumhuriyeti kendi devletimiz gibi kurduk ve ihtiyacımız olan şey de budur” diye konuştu.

Pazar günü savaş döneminde Bosna Hersek’teki Sırp güçleri ile Sırbistan arasına bir koridor açılmasını sağlayan bir operasyonun yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada Dodik, “Tarihte ilk kez Sırplar doğru vakti bekliyor. Sabırlı olmak zorundayız. Avrupa kendi meseleleriyle meşgulken Amerika’da Trump’ın tekrar iktidara gelmesi için dua ediyorum” dedi.

Sırp Cumhuriyeti’nin başarısının yetkilerin Bosna Hersek devletine transferini engellemekten geçtiğini söyleyen Dodik, Bosna Hersek’te yaşamın sürdürülebilir olmadığını söyleyerek devlet kurumlarının işleyişini engellemeye devam edeceklerinin sinyalini verdi.

Avrupa Konseyi’nin Bosna Hersek’e adaylık statüsü vermemesine de değinen Dodik, bunun yapılış sebebinin batılı ülkelerin Bosna Hersek’te karar alıcı olarak kalmaya devam etme istekleri olduğunu söyledi. Bosna Hersek’e adaylık statüsü verilmesinin Almanya tarafından engellendiğini öne süren Dodik, “Ukrayna’yı kabul ediyorlar ama bize beklememizi söylüyorlar. Neden biliyor musunuz? Bu şekilde burada kendileri karar vermeye devam edebilsinler, Christian Schmidt ve Anayasa Mahkemesindeki üç yargıç kaderimizi belirleyebilsin diye” dedi.

Sırp lider Dodik, iki hafta önce Brüksel’de diğer Bosna Hersekli liderlerle birlikte Avrupa Birliği’nin yardımıyla Bosna Hersek’teki barış ve istikrar ortamını korumak ve AB üyeliği perspektifine odaklanmak konusundaki uzlaşıya destek vermişti.

Dodik, geçtiğimiz hafta Brüksel’de gerçekleştirilen AB zirvesinden önce de Bosna Hersek’e adaylık statüsü verilmesini talep etmiş ve aksi takdirde Bosna Hersekli liderlerle birlikte bir önceki hafta kabul edilen siyasi yol haritasını yok sayacağını ilan etmişti.

Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD), Bosna Hersek’te güvenlik, vergi sistemi ve adalette devlete ait yetkilerin Sırp Cumhuriyeti entitesine devredilmesi için paralel kurumlar oluşturması yönünde bir yol haritası hazırlamış ve Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, hükümete bu konuda yasal düzenlemelerin hazırlanması için yetki vermişti. Sırp Cumhuriyeti entitesinin kendi ordusu ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu da oluşturmasını öngören bu kararlar, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmişti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Balkan şehitlerinin torunları Çanakkale’de

Read Next

Savaş suçu gerekçesiyle Hırvatistan’da aranan Sırp, Yunanistan’da yakalandı