Dodik: “SDA, gazileri yeniden seferber ediyor”

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna Hersek’te savaş olmayacağını fakat Demokratik Eylem Partisi’nin (SDA) gazileri seferber ederek teşkilatlandırdığını bildiklerini söyledi.

Bir süre önce Bosna Hersek’in Buzim kentinde tekbirlerle yürüyen gazilerin bu hareketinin tesadüf veya belirli bir gelişmeye tepki olarak gerçekleştirilmediğini ileri süren Dodik, “SDA’nın gazilerini topladığı ve ihtiyaç olabileceğine ilişkin bir yanılgı dahilinde bunları seferber ederek teşkliatlandırdığı malum” diye konuştu.  

Dodik, SDA’nın tek devlet ve tek milletin hakim olduğu, sadece Müslümanlara ait bir Bosna Hersek parolasıyla sağ, sol ve merkezden tüm partileri bir araya getirdiğini ileri sürdü.

Sırpların Bosna Hersek’te azınlık haline düşmek istemediklerini ve bu nedenle statülerini ve siyasi enstrümanlarını korumak istediklerini vurgulayan Dodik, Sırp halkının seçimlerde Sırp Cumhuriyeti’ni korumak için oy vereceklerini ileri sürdü. Dodik, “Halkın iradesi olmasa, bu cumhuriyet çoktan yok olurdu” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’ın tansiyonu yükseltmeye yönelik faaliyetleri devam ediyor

Read Next

Eğitim Bakanı Şakiri: Okullarda taramaların ne zaman başlayacağı belli değil