Dodik: Savaş bir seçenek değil

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) ayrılıkçı söylemleriyle bilinen başkanı Milorad Dodik, savaşın bir seçenek olmadığını söyledi.

RT Balkan’a konuşan Dodik, savaş hazırlığı yapmadıklarını belirterek, “Bize, Anayasa’nın olduğu gibi uygulandığı bir ülkede yaşama şansı verin. Vermeyecekseniz artık Bosna Hersek’in bir parçası olmamakla ilgili karar vermek zorunda kalacağız.” dedi.

Sırp Cumhuriyeti’nin, Bosna Hersek’teki savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması’na ve Anayasa’ya saygı duyduğunu ifade eden Dodik, “Bunun bir faydası olup olmadığını sorgular hale geldik. Yıkılan bir şeye saygı duyup onu neden savunalım ki, üstelik bu yıkılan şeyi yıkmakla suçlanırken.” diye konuştu.

Dodik, Yüksek Temsilci Christian Schmidt’in ülkenin diğer bir entitesi olan Bosna Hersek Federasyonu’nda (FBiH) çeşitli yasalar dayattığını anımsatarak, bir gün Sırp Cumhuriyeti’nde de aynı şeyi yapmak isteyebileceği uyarısında bulundu.

Sırp lider, “Taşınmaz mülklere ilişkin bir yasa dayatılırsa o gün Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ile ilgili bir karar alırız. Zira mülkümüz elimizden alındıktan sonra varlığımızın bir anlamı kalmaz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bayburt Üniversitesi, Kosova’da düzenlenen uluslararası fuarda

Read Next

Türkiye’de nüfusun yüzde 15,2’sini gençler oluşturuyor