Dodik: Rusya’ya yaptırım uygulasak da Batı’nın bize bir getirisi olmaz

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Rusya’ya yaptırım uygulamanın ülkeye bir şey kazandırmayacağını söyledi.

Kosovo Online’a konuşan Dodik, Bosna Hersek’in Rusya’ya yaptırım uygulamasına karşı çıktığını anımsatarak, bunun RS’nin dostlarına bir yanıt ve geleceğe yatırım niteliğinde olduğunu ifade etti.

Demokratik bir yaşam ve ekonomik gelişim sunmasına rağmen Batı’dan bir şey beklenemeyeceğini savunan Dodik, “Yaptırım uygulanmasını talep ederek bizi Rusya’ya ve (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’e karşı kötü adımlar atmaya teşvik etme fırsatını kaçırmıyorlar. Zira kendileri onun kötü biri olduğunu düşünüyorlar.” diye konuştu.

Batı’nın kibirli bir siyaset izlediğini ve Rusya’nın sınırlarına yaklaşılmamasına yönelik taleplerine kulak asmadığını hatırlatan Dodik, “Bunu yaparak Putin’i suçlu göstermeye çalışıyorlar. Brüksel’deki aydınlatma sorununun sorumlusu da Putin. Başka kim olabilir ki. Dodik olabilir, (Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar) Vucic olabilir.” dedi.

Dodik, Bosna Hersek’in Rusya’ya yaptırım uygulaması durumunda da Batı’nın ülkeye bir getirisi olmayacağına işaret ederek, “Rusya’yı, Putin’i kınadığımızı açıklasak, yaptırımları desteklesek, Rus vatandaşlarından vize talep etsek, Batı’dan bir şey kazanacağımızı mı düşünüyorsunuz? Tarihte tek dayanağımız olduğunu kanıtlayan dostlarımızı kaybederdik.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın etkisi altında olduğuna ilişkin iddialara da değinen Dodik, kendisinin yalnızca Sırp halkının etkisi altında olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

BM’den Türkiye’ye 3 bin çadır yardımı

Read Next

Kalkandelen Devlet Üniversitesi’nde bayraklar yarıya indirildi