Dodik: “Rusya, EUFOR’un görev süresinin uzatılmasını destekleyecek”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik, Rusya’nın Bosna Hersek’teki AB barış gücü EUFOR’un görev süresinin uzatılması kararını destekleyeceğini söyledi.

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Bosnalı Sırp politikacı, “Devlet Başkanı Putin’den Rusya’nın bu misyonun mevcut şekliyle uzatılmasını desteklemesini talep ettim, kendisi de buna katıldığını ve görev süresinin uzatılmasında herhangi bir gizli amaç olmaması halinde Rusya’nın sorun çıkarmayacağını söyledi” dedi.

Bosnalı Sırp lider Dodik, daha önce EUFOR’un Bosna Hersek’teki görev süresinin uzatılmasını engelleyeceklerini söylemiş fakat Batı ülkelerinin EUFOR’un ülkeden ayrılması halinde Bosna Hersek’e NATO gücü konuşlandırılacağını duyurmaları sonrasında geri adım atmıştı.

Dodik, ülkeye NATO gücü konuşlandırılmasının işgal anlamına geleceğini savunarak bu planlara karşı çıkmıştı.

Bosna Hersek’teki siyasi gerginlik nedeniyle asker sayısı önemli oranda artırılan EUFOR’un görev süresi, her yıl Rusya’nın da daimi üyesi olduğu BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararla uzatılıyor. 

Bosna Hersek basını, Batı ile restleşme nedeniyle Rusya’nın AB barış gücünün görev süresinin uzatılmasını veto etmeye hazırlandığını iddia etmişti. 

Kaynak: Balkan News      

Read Previous

Ukrayna: Ukrayna’yı yok etmek isteyen Ruslar seferberlik elde etti

Read Next

Atina’da toplu ulaşım çalışanlarından 24 saatlik grev