Dodik: Öldürülürsem sorumlusu Amerikalılardır

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Milorad Dodik, öldürülmesi halinde bunun sorumlusunun Amerikalılar veya İngilizler olduğunun bilinmesini istediğini söyledi.

Bosna Hersek’teki kriz durumunun bir numaralı sorumlusu olarak gösterilen Bosnalı Sırp lider, ABD’nin kendisi aleyhinde yeni yaptırımlar uygulama kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dodik, Amerikan yaptırımlarının kendisini siyasi çizgisinden ayırmayacağını söyledi. ABD tarafından kendisi ve danışmanı Milan Tegeltija aleyhinde ilan edilen yaptırımların ardından liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) yönetimi ile olağanüstü bir toplantı  gerçekleştiren Dodik, ABD’nin kendisini hiçbir delil olmadan hedef aldığını ve Bosna Hersek’in içişlerine doğrudan müdahil olduğunu ileri sürdü.

“ABD, alenen Müslümanları destekliyor”

ABD’nin aleni bir şekilde Müslümanları desteklediğini ve Ameirkalıların Müslümanlar için bir devlet kurmak istediği iddialarında bulunan Dodik, dünyanın bir kaos içerisinde olduğunu ve ABD’nin mevcut şartlar dahilinde kendi standartlarını geçerli kılmaya çalıştığını söyledi.

Almanya’nın da yaptırımlar konusunda ABD’yi izlemesini beklediğini fakat bunların kendisini yolundan çevirmeyeceğini açıklayan Dodik, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüştüğünü ve Sırbistan’ın hiçbir yaptırımı desteklemeyeceği konusunda güvence aldığını söyledi.

Dodik, öldürülmesi halinde bunun İngilizlerin desteğiyle Amerikalılar tarafından yapılmış olacağının bilinmesini istediğini de sözlerine ekledi.

Bağımsızlık tehdidi

ABD’de banka hesabı olmadığını ve ABD’ye gitmek gibi bir niyeti de olmadığı için yaptırımların kendisi için hiçbir mana ifade etmediğini söyleyen Dodik, Sırp Cumhuriyeti entitesi aleyhinde yaptırım kararı alınması halinde entitenin aynı gün Bosna Hersek’ten bağımsızlığını ilan edeceği tehdidinde bulundu. 

Dzaferovic’ten AB üyesi ülkelere çağrı

ABD’nin Sırp lider Dodik aleyhinde yaptırım kararı almasını memnuniyetle karşılıyan Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç), AB üyesi ülkeleri de benzer müeyyideler tatbik etmeye davet etti.

Kosova ve Kuzey Makedonya’dan açıklama

ABD yaptırımları Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani tarafından da desteklendi.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani Twitter’dan yayınladığı açıklamada ABD yaptırımlarının Bosna Hersek’te barışı aktif bir şekilde zedeleyen Dodik’e karşı gerekli bir karar olduğunu ifade etti.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani ise ABD’nin Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü ve istikrarına karşı süreklilik arz eden tehditlere karşı attığı yaptırım adımına destek verdiklerini açıkladı.

İngiltere’nin Bosna Hersek Büyükelçisi Matthew Field da Twitter’da yayınladığı bir açıklama ile Londra’nın Dodik aleyhindeki yaptırımları desteklediğini duyurdu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kuzey Makedonya’da ilk Flurona vakası görüldü

Read Next

Trakya Üniversitesi’nde “Bulgaristan’da İslam ve Müslümanlar” konuşuldu