Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi planlayan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Erdoğan ile konuşmak istediği meselelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın objektif bakış açısına güvendiğini ve bu nedenle Türkiye’ye giderek Türk cumhurbaşkanı ile görüşmek istediğini açıklayan Dodik, Erdoğan’dan Bosna Hersek’e ilişkin olarak Türkiye, Sırbistan ve Hırvatistan liderlerinin katılacağı bir zirve tertiplenmesi ihtimalini görüşeceğini ifade etti.

Bölge medyası tarafından “ağabeyler zirvesi” olarak tanımlanan inisiyatif, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç tarafından da desteklenmiş fakat Boşnak lider Bakir İzetbegoviç tarafından kabul edilmemişti.

Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifaklı (SNSD) Başkanı Dodik, “Demokratik Eylem Partisi (SDA) lideri Bakir İzetbegoviç bu zirve teklifini reddetti fakat ben kendisinin bunu arzulayacağından emindim. Her şey ayarlanıp toplantı gününü belirlemek gerektiğinde İzetbegoviç, Milanoviç’i aradı ve bunun iyi bir fikir olmadığını söyledi. Kendisi monopolü elden bırakmak istemiyor” diye konuştu.

Erdoğan’ın Bosna Hersek’te Sırp ve Hırvatlar aleyhine olan her şeyi öylece kabul etmeyecek biri olduğunu söyleyen Dodik, “Kendisi her zaman anlaşmadan yana ve bu nedenle de kendisine itimadım var. Bu yüzden Türkiye’ye gidip durumu kendisini etraflıca izah etmek istiyorum. Diyalog istemeyen İzetbegoviç gibi davranmak istemiyorum” diye konuştu.

Erdoğan’a değer verdiğini ve kendisinin objektif olduğuna inandığını söyleyen Dodik, daha önceden üstünde uzlaşılan toplantı konusunda Erdoğan’la konuşacağını ve Erdoğan’ın bunu kabul etmesini umduğunu söyledi.

Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, Türkiye, Hırvatistan ve Sırbistan liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek bir zirvenin uluslararası toplum temsilcilerinin katılımı söz konusu olmadığı için “daraltılmış” bir format olduğunu savunarak reddetmişti. Sırbistan ve Hırvatistan liderlerinin katılacağı zirve teklifine şüpheyle yaklaşan İzetbegoviç, dün yaptığı açıklamada Bosna Hersek’teki krizin çözümünde Erdoğan’ın yol gösterici rol oynayabileceğini ifade etmişti.

Bosna Hersek’teki devlet kurumları ve parlamentonun çalışmasını engelleyen Sırp boykotunun ardındaki isim olan Sırp lider Milorad Dodik, -Yüksek Temsilci Christian Schmidt tarafından Bosna Hersek’teki siyasi krizin başlıca sorumlusu olarak görülüyor. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan’da koronavirüsten rekor can kaybı

Sonraki Haber

BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos: Türkiye, kendi bölgesinde son derece öne çıkan bir aktör