Dodik: Erdoğan yardım teklif etti, ama İzetbegoviç reddetti

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna Hersek’teki krizin çözümü için yardım teklifinde bulunduğunu, ancak bunun ülkedeki Boşnak lider Bakir İzetbegoviç tarafından reddedildiğini ileri sürdü.

Türkiye, Sırbistan ve Hırvatistan liderlerinin ara buluculuğunda bir toplantı inisiyatifine gönderme yapan Dodik, bu şekildeki bir forum ile birçok sorunun çözülebileceğine inandığını söyledi.

Dodik, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve (Sırbistan) Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, istikrar ve barış çağrısında bulunuyor. Erdoğan bana Bosna Hersek’te hiçbir halkın aleyhinde olacak bir adım atma arzusunda olmadığını söyledi. Yardım etmek istediğini bana net bir şekilde ifade etti, fakat bu yardım teklifini Bakir İzetbegoviç reddetti. Aynı şekilde Vucic ve (Hırvatistan Cumhurbaşkanı) Zoran Milanovic de yardım etmek istediler, fakat İzetbegoviç reddetti. Bakir İzetbegoviç ve Boşnakların Sırbistan, Sırp Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile problemleri var. Kiminle problemleri yok ki? Sürekli olarak birilerinin kendilerine hak ettiklerinden fazlasını vermesini bekliyorlar. Böyle bir şey mümkün değil. Bosna Hersek öyle bir ülke değil.” diye konuştu. 

Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, daha önce Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç ve Sırp lider Dodik tarafından gündeme getirilen teklifi, Bosna Hersek Yüksek Temsilcilik Ofisi ve uluslararası toplum temsilcilerinin katılmayacağı bir müzakere formatını kabul edemeyeceklerini açıklamıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Ankara’da Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Günü kutlandı

Read Next

DSÖ: Omicron’un küresel bir kriz haline gelmesini önlemek için Kovid-19 aşınızı yaptırın