Dodik, depremzedeler anısına açılan taziye defterini imzaladı

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anısına Türkiye’nin Banja Luka Başkonsolosluğu’nda açılan taziye defterini imzaladı.

Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerin herkesi derinden etkilediğini anımsatan Dodik, deprem bölgesine yakın zamanda yardım konvoyları göndereceklerini söyledi.

Sırp Cumhuriyeti olarak depremzedelere yapılan desteğin büyük olmadığının altını çizen Dodik, “Önemli olan bu zor günlerde onlarla birlikte olmamız. Arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerin yerine yeni ekip göndereceğiz. Bu çok zor bir iş.” diye konuştu.

Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nden içinde gıda malzemelerindan battaniyelere farklı yardım malzemelerinin yer aldığı 10 tır göndereceklerine işaret ederek, “Bijelinja ve Srebrenitsa’da küçük evler inşa eden firmalarla görüşüp neler yapabileceğimize bakacağız. Türk halkı herkesin desteğini ve yardımını hak ediyor. Başlarına gelen felaket, bir insanın başa çıkabileceğinden çok daha ağır.” ifadelerini kullandı.

Depremde evsiz kalan 10 milyon insanın barınabilmesi için bir çare düşünülmesi gerektiğini belirten Dodik, bu konuyu Cumhurbaşkanlığı Ofisi ile de görüştüğünü aktardı.

Sırp Cumhuriyeti’nin depremzedelere ev yardımında bulunacağını vurgulayan Dodik, Türkiye’nin, 2014 yıında Bosna Hersek’te meydana gelen sel felaketinde yaptığı yardımların unutulmaması gerektiğine dikkati çekti.

Banja Luka Başkonsolosu Oğuz Kılıç da yardımlarından dolayı Dodik ve Bosna Hersek halkına teşekkür etti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’den FSK paylaşımı: Sizinle gurur duyuyoruz

Read Next

Kosova: AB’nin teklifi ‘ya kabul et ya terk et’ formatında