Dodik: Bu durumda Bosna Hersek 60 yıl sonra bile AB’de olmayacak

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik bugün Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı görüşmede, Bosna Hersek’in aday statüsü alması gerektiğini, ancak bu durumda 60 yıl sonra bile AB’ye girmeyeceğini söyledi.

Dodik, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı oturumunda Christian Schmidt’in Bosna Hersek’te istenmeyen kişi ilan edilmesini önerdiğini, ancak Devlet Başkanlığı Konseyinin diğer iki üyesinin bunu reddetiğini belirtti.

Dodik, Bosna Hersek’in “Açık Balkan“a katılma önerisinin ve Bosna Hersek’in düzenli gaz arzına sahip olması için bir gaz boru hattı inşasının kabul edilmesinin reddedildiğini söyledi.

Dodik, “Devlet Başkanlığı kararlar veren bir kurum değil de ‘kara bir delik’“ dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Batı Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretin bir parçası olarak Saraybosna’yı da ziyaret etti.

Von der Leyen, Bosna Hersek için bu tarihi anda Saraybosna’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin kalbinde Bosna Hersek’in de bir yere sahip olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’teki siyasi ve kamusal temsilcilere, sivil topluma, büyükelçilere ve medyaya hitaben yaptığı konuşmada Ursula von der Leyen, “Siz Avrupa’nın bir parçasısınız, birliğimize aitsiniz.“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Kastratovic, Antalya Valiliğini ziyaret etti

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı mesajı Yunanistan’da yankılandı: Yeni Osmanlı vizyonu