Dodik: “Bosna Hersek’teki en büyük güvenlik tehdidi Schmidt”

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, ülkedeki en büyük güvenlik tehdidinin Yüksek Temsilci Christian Schmidt olduğunu iddia etti.

Schmidt’in meşruiyetini sorgulayan Dodik, Schmidt’in Yüksek Temsilci olarak atanmasının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmadığını ileri sürdü.

Yüksek Temsilcinin BM Güvenlik Konseyine sunduğu rapora değinen Dodik, Schmidt’in raporda en az 50 kez kendisinden olumsuz şekilde bahsettiğini söyledi.

Sırp lider, “Ben anayasal düzeni korumaya çalışıyorum. Başına getirildiğim andan beri Sırp Cumhuriyeti’nde barış ve istikrar hüküm sürüyor. Entite gelişmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Bosna Hersek’in anayasal düzene uygun biçimde hareket etmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Dodik, “Sırp Cumhuriyeti, anayasal düzene saygı duymayan bir ülkenin parçası olamaz.” dedi.

Dodik, Sırp Cumhuriyeti’ndeki projelerin önüne geçilmesi durumunda kendilerinin de Bosna Hersek’i ilgilendiren projeleri engelleyeceğini vurguladı.

Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’ın NATO’daki yeni daimi temsilcisi Nikolay Milkov güven mektuplarını sundu

Read Next

Fenerbahçe Beko, EuroLeague play-off çeyrek final serisinde Olympiakos’a elendi