Dodik: Bosna Hersek, Rusya’ya hiçbir yaptırım uygulamadı

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Entite Başkanı Milorad Dodik bugün Banja Luka’da yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı, Bakanlar Kurulu ve Devlet Parlamentosunda Rusya’ya karşı herhangi bir yaptırım uygulanmasına yönelik hiçbir karara varılmadığını söyledi.

Dodik, Bosna Hersek Devlet Başkanlığının ülkenin dış politikasından sorumlu tek kurum olduğunu, ancak Dışişleri Bakanlığının son bakan Bisera Turkovic döneminden kalma “net bir eski uygulamayı sürdürdüğünü“ söyledi.

Dodik’e göre bu eski uygulamada, Birleşmiş Milletler’deki Bosna Hersek temsilcilerine Devlet Başkanlığının ötesinde tek taraflı olarak Ukrayna’daki savaşla ilgili talimatlar veriliyordu.

Dodik, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljka Cvijanovic’in “Ukrayna’da kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışı destekleyen ilkeler” çözüm önerisini destekleyen BM’deki Bosna Hersek temsilcilerine karşı olduğunu belirtti.

Dodik, kendi görüşlerine göre Rusya’ya karşı “bazı kararları sorumsuzca destekleyen” Bosna Hersek’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Sven Alkalaj hakkında suç duyurusunda bulunduğunu da ifade etti.

Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi Igor Kalabuhov bugün erken saatlerde “Bosna Hersek ve Sırbistan’ın Rusya’ya dost ülkeleri olduğunu” ve “yaptırımlara (AB) katılmayla ilgili açıklamaların sadece söylenti olduğunu, çünkü resmi bir karar olmadığını” söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Meclis Başkanı Konjufça, Büyükelçi Angılı’yla görüştü

Read Next

Deprem konutları yöresel mimariye uygun ve az katlı olarak inşa edilecek