Dodik: AB’ye evet, NATO’ya hayır

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı görevine başlaması vesilesiyle verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada Bosna Hersek’in AB üyeliğini desteklediklerini fakat NATO üyeliğini istemediklerini söyledi.

Salı akşamı verilen resepsiyona Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ve Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije de katıldı.

Önümüzdeki dönemde entitenin Rusya ve Çin’in yanı sıra ABD ve AB ülkeleri ile iş birliği yapacağını söyleyen Dodik, bölgede Hırvatistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya ile de güçlü ilişkiler inşa etmek istediklerini ifade etti.

Resepsiyonda konuşan Sırbistan Başbakanı Brnabic, Sırp Cumhuriyeti’yle iş birliğinin ve özel ilişkilerin devam edeceğini söyledi. Brnabic, Banja Luka – Belgrad otoyolu, Trebinje havalimanı ve Buk Bijela hidroelektrik santrali gibi ortak yatırımların önümüzdeki dönemde gerçekleştirileceğini söyledi.

Patrik Porfirije ise Sırp Cumhuriyeti’nin en önemli değerinin barış olduğunu ve entitenin çevresinin “barışla doldurulması için” her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

Dodik, Bosna Hersek dahilindeki Sırp Cumhuriyeti entitesi başkanlık görevini 15 Kasım’da Zeljka Cvijanovic’ten devralmıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi, sarsıntı Bulgaristan’ın Karadeniz Bölgesinde de hissedildi

Read Next

Üsküp Meydanı’ndaki fıskiyeye kamyonet düştü