Dodik: 1992’de Hırvatlar siyaseten intihar etti

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Bosna Hersek’in Yugoslavya’dan ayrılma referandumunda bağımsız Bosna Hersek için oy kullanan Hırvatların siyaseten intihar ettiklerini ileri sürdü. 

Dodik, “Müslümanların” artık Hırvatların olmadığı bir Saraybosna ile Bosna Hersek’i kendileri için istediklerini iddia etti.

Sırplar ve Sırp Cumhuriyeti’nin konumu hakkında da konuşan Dodik, Sırp kurumlarının bir “Müslüman Bosna Hersek” inşa etmek amacıyla barış anlaşmasının daha fazla tahrip edilmesi yönündeki sayısız baskıya direndiğini belirtti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik, Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu’nun 2 Mayıs’ta, genel seçimlerin 2 Ekim’de yapılmasına ilişkin bir karar alacağına, ancak daha sonra seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin hesap yapacağına inandığını söyledi. 

Dodik, 2 Mayıs’ta seçimlerin 2 Ekim’de yapılacağının duyurulup ardından Mayıs sonunda veya Haziran başında seçimlerin 45 gün erteleneceğini duyurmak ayrı bir anlamsızlık olacağını iddia etti.

RTV Istocno Sarajevo’ya konuşan Dodik, seçimlerin parlamento, devlet başkanı veya hükümet tarafından duyurulması gerektiğini ve dünya genelinde yaygın teamüllerin aksine Bosna Hersek’te, yabancılar tarafından desteklenen Merkez Seçim Komisyonu tarafından duyuruluyor olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News 

Read Previous

Bulgaristan Başbakanı Petkov, AB Komiseri Oliver Varhelyi ile bir araya geldi

Read Next

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizindeki barış çabaları NATO içinde de görülüyor