Djukanovic: Sırbistan’ın Batı Balkanlar’daki hegemonyası 200 yıldır sürüyor

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Sırbistan’ın, Batı Balkanlar’daki hegemonyasının iki asırdır devam ettiğini söyledi.

Yerel bir haber portalına konuşan Djukanovic, söz konusu hegemonyanın, “bölgedeki Sırpların mağduriyeti” kisvesi altında yürütüldüğünü ifade etti.

Sırbistan ile Karadağ arasındaki ilişkilerin iki asırdır sıkıntılı olduğunu anımsatan Djukanovic, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic’in aksine, ilişkilerin tek bir ‘reset’ ziyareti ile düzeltilemeyeceğini vurguladı.

Karadağ hükümeti ile Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) arasında imzalanması planlanan Temel Anlaşma’ya da değinen Djukanovic, söz konusu anlaşmanın alelacele imzalanmaya çalışmasından endişe duyduğunu aktardı.

Djukanovic, “büyük Sırbistan milliyetçiliği ve Rus emperyalizminin Balkanlar’daki en tehlikeli aracı” olarak nitelendirdiği SPC’nin, söz konusu anlaşmayla, Karadağ’ın tarihini çalmaya çalıştığını belirtti.

‘Açık Balkan’ girişimini de değerlendiren Djukanovic, bu girişimin, Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği (AB) dışındaki geleceği için alternatif bir senaryo olduğunun altını çizdi.

Djukanovic, Batı Balkan ülkelerinin geleceğini AB’de görmeyenlerin, Balkanlar’da çok etnikli demokrasiyi de görmediğini hatırlatarak, “Böyleleri sınır değişikliği, etnik ve dini bütünleşme fikirlerine sıcak bakıyor. Tabii böyle fikirler geleneksel olarak Sırp tarafından çıkıyor, sonra büyük ülkeler tarafından destekleniyor.” dedi.

Açık Balkan girişiminin amacının, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya’yı yok etmek olduğunu savunan Djukanovic, bunun yeni savaşlara ve soykırımlara neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

ABD’nin enerji alanında Kosova’da yatırım yapacağı anlaşmaya imzalar atıldı

Read Next

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: Türkiye vazgeçilmez bir ortak