Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Slovak TA3 televizyonuna verdiği mülakatta Sırbistan’ın Karadağ’ı ele geçirmeye ve Sırplaştırmaya çalıştığını söyledi.

Sırbistan’ın Karadağ’ın bir Sırp devleti olduğunu ileri sürdüğünü ve Karadağlıların aslında Sırp oldukları iddiasında olduğunu vurgulayan Djukanovic, Sırbistan’ın Karadağ’ı Sırp devlet, milliyet ve kültür kimliğinin bir parçası yapmaya çalıştığını ve Karadağ kültürü ve kilisesinin varlığını inkar ettiğini söyledi. Djukanovic, Sırbistan’ın bu nedenlerden ötürü Karadağ’ın bağımsızlığına karşı olduğunu ileri sürdü.

Karadağ ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin Çekya ve Slovakya arasındaki ilişkiler gibi olmasını umut ettiğini söyleyen Djukanoviç, ‘Büyük Sırbistan’ nasyonalizminin bu vizyona engel olduğunu ifade etti.

Büyük Sırbistan nasyonalizminin ideolojik olarak kendine Sırbistan’ın devlet politikasında sığınak bulduğunu vurgulayan Djukanovic, „Sırbistan bugün devlet politikasıyla Karadağ’ın bağımsızlığını tartışma konusu yapıyor. Bunu sözlü olarak dile getirmiyorlar fakat yaptıklarıyla Karadağ’ın bağımsızlığını tartışmaya açıyorlar. Bu nedenle de Batı Balkanlar’da sınırların değişebileceğine ilişkin yanılgının sona ermesi çok önemli. Sırbistan, Karadağ’a yönelik bu şekildeki hırslarından vazgeçtiği zaman Çekya ve Slovakya arasındakine benzer bir iş birliği tecrübesine ulaşabileceğimizi düşünüyorum“ diye konuştu.

Rusya’nın Batı Balkanlar’da kendine boş alan bolduğunu ve bölgedeki nüfuzunu artırdığını söyleyen Djukanoviç, Avrupa Birliği’nin bu konuda ofansif  bir tavır sergilemeye başlaması gerektiğini belirtti.

Balkan News

Önceki Haber

Zaev: Yerel seçim tarihi 17 Ekim

Sonraki Haber

Son 24 saatte 39 yeni vaka, 12 iyileşen hasta