Djukanovic: “Karadağ, Rusya’nın düşmanı değil”

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, ülkesinin Rusya’ya değil, şiddete, uluslararası hukukun ihlaline ve Ukrayna gibi bağımsız ülkelerin egemenliklerini sınırlandırmayı hedefleyen ideolojilere düşman olduğunu söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Djukanovic, Deutche Welle’ye yaptığı açıklamada, 19 Mart’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimine aday olup olmayacağı konusunda henüz karar vermediğini, bu konudaki kararını ilerleyen günlerde açıklayacağını ifade etti.

Yaklaşık 30 yıldır aktif bir şekilde siyasette olduğunu ve artık yorulduğunu belirten Djukanovic, “Bir işi 30 yıldır yapan birinin kendini yorgun hissetmesi ve yerine başka bir adayın gelmesinin toplum için de daha iyi olacağını düşünmesi gayet doğal.” diye konuştu.

Djukanovic, Karadağ’ı saptığı yoldan kurtarıp Avro-Atlantik gelişim sürecine geri sokabilecek adayın kim olabileceği konusunu değerlendirdiklerini anımsattı.

Sırbistan-Kosova diyaloğuna değinen Djukanovic, iki ülkenin uzlaşmaktan başka yolu olmadığını belirterek, “Dondurulmuş çatışmanın sürdürülmesi yönündeki fikirler, Avrupa’nın ve Avrupa’nın bir parçası olan Batı Balkanlar’ın yapısını bozmaya yönelik fikirlerdir.” ifadelerini kullandı.

Fransız-Alman planının taraflarca kabul edilmesinin, güzel bir gelişme olduğunun altını çizerek, nihai anlaşmaya ulaşılması temennisinde bulundu.

AB’nin genişleme politikasının yavaşladığını hatırlatan Djukanovic, bunun, bölge ülkelerinin reform süreçlerini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Ukrayna’da yaşananların, Batı Balkanlar’ın entegrasyonunun jeopolitik önemini hatırlattığına işaret eden Djukanovic, ülkesinin AB’ye uyum sağladığını ve Rusya’ya yaptırım uyguladığını anımsattı.

Djukanovic, “Karadağ Rusya’nın düşmanı değil. Karadağ saldırıya düşman. Karadağ, uluslararası hukukun ihlaline düşman. Karadağ, Ukrayna gibi bağımsız ülkelerin egemenliklerini sınırlandırmayı hedefleyen ideolojilere düşman.” dedi.

Ukrayna’daki savaşın ne zaman sona erebileceği sorusuna yanıt veren Djukanovic, bu sorunun yanıtını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bile bilmediğini ifade etti.

Diğer taraftan, Avrupa Şimdi Hareketi lideri Milojko Spajic’in adaylık başvurusu, Sırbistan vatandaşlığına da sahip olması nedeniyle Devlet Seçim Komisyonu tarafından reddedildi.

Balkan News

Read Previous

Kosova Meclisi, hafta içinde iki kez toplanacak

Read Next

Hırvatistan ve Slovenya, Ukrayna’ya yardıma devam edecek