Djukanovic: Hükümet teklifi anayasaya uygun değil

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, eski Dışişleri Bakanı Miodrag Lekic’e hükümeti kurma görevi verilmesi yönündeki yeni teklifin anayasaya uygun olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Djukanovic, Sırbistan ve Rusya yanlısı partilerin oluşturduğu Demokratik Cephe (DF) hareketinin liderlerinden Andrija Mandic’in kendisine ulaştırdığı yeni hükümet teklifine cevap verdi.

81 sandalyeli meclisteki 41 vekilin imzasını içeren ve cumhurbaşkanının hükümet kurma sürecindeki yetkilerini kısıtlayan tartışmalı yasaya gönderme yapılan mektuba cevabında Djukanovic, “Venedik Komisyonu, Avrupa Birliği ve diğer önemli ululsararası partnerlerin bahsi geçen yasaya ikişkin görüşlerini biliyorsunuz.  Karadağ Anayasasına aykırı olan bir kanunun uygulanmasına iştirak etmeye niyetim yok” dedi.

Miodrag Lekic’e hükümeti kurma görevi verilmesi konusunda meclisin çoğunluğunun sağlandığını inkar etmediğini ifade eden Djukanovic, “Fakat siz de benim kadar iyi biliyorsunuz ki bu teklifin Karadağ Anayasasında bir dayanağı yok. Daha önce aynı teklif anayasanın öngördüğü süre içerisinde iletilmediğinde de aynı şekildeydi” diye konuştu.

Djukanovic, dürüst, prensip sahibi, kapsayıcı ve demokratik standartlara dayalı bir siyasi diyaloğa her zaman açık olduğunu belirtti.

Kaynak: Balkan News

Balkan News

Read Previous

Kosova’nın kuzeyindeki barikatlar henüz çekilmedi

Read Next

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Ocak ayında Batı Trakya’yı ziyaret edecek