“Diyalog süreci, karşılıklı tanımaya odaklanmalı”

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, dün Kosova’ya gelen Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen  Donfried ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Gabriel Escobar’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen görüşmenin arından Osmani ve  Donfried ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, görüşmede Sırbistan ile diyaloğun aciliyetinin de ele alındığını belirterek, “Kosova’nın diyalogda yapıcı bir taraf olduğunu ve olmaya devam ettiğini, karşılıklı tanımaya odaklanan bu sürece bağlı kaldığımızı yineledim. Sırbistan’ın, ciddi bir güvenlik sorunu teşkil eden yasadışı yapıları sonlandırmayı reddetmesi de dahil olmak üzere, Sırbistan tarafından Brüksel’de imzalanan çok sayıda anlaşmanın uygulanmamasından duyduğumuz hayal kırıklığını da ifade ettim. Bu süreç devam ettiği sürece müttefklermizle ikili işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ise,  “ABD, diyaloğu karşılıklı tanıma ve ilişkilerin normalleşmesiyle sona erdirmeye kararlıdır. Kosova, iç reformlarını sürdürmeli ve kendi topraklarında hukukun üstünlüğünü sağlamalıdır. KFOR, Kosova’nın istikrarı ve güvenliğine olan bağlılığımızın bir göstergesidir. Bildiğiniz gibi, Avrupa ve özellikle Batı Balkanlar için zorlu bir zamanda buradayım. Rusya’nın haksız ve acımasız savaşı, Kosova ve komşularının Avrupa-Atlantik kurumlarına entegrasyonları için gerekli reformları sürdürmelerini sağlamak için çalışmanın ne kadar önemli ve acil olduğunu bize gösterdi. Büyük çabalarla kazanılmış olsa da, Kosova’nın barışı ve ilerlemesi hafife alınmamalıdır. Hepimizin vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için her gün çalışması gerekiyor. Bu, Kosova’nın Avrupa-Atlantik kurumlarında hak ettiği yeri almasını sağlamak için, karşılıklı tanımaya odaklanan Sırbistan ile ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin bir anlaşma da dahil olmak üzere, çabaların ilerletilmesi anlamına geliyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

TBMM Başkanı Şentop: Başta Bosna Hersek olmak üzere tüm Balkanların barışına ve istikrarına büyük önem veriyoruz

Read Next

Macar Bakan Szijjarto, Antalya Diplomasi Forumu’nun ‘ADF120Sec’ uygulamasına katıldı