“Divo Naselye” Davasında Yeni Çarpıcı İfadeler Bekleniyor

Üsküp Birinci Asliye Mahkemesi’nde, geçen yıl Kumanova’nın “Divo Naselye” yerleşim yerinde 9 ile 10 Mayıs tarihlerinde yaşanan olaylarla ilgili üçüncü duruşma bugün devam ediyor. Duruşmayı izlemek için medyaya izin verilmedi.

Kamuoyunda büyük ilgi çeken davanın ilk duruşması 8 Şubat, ikinci duruşması ise 11 Şubat’ta yapılmıştı. Bu duruşmalarda kamuoyu ilk kez savunmanın ifadelerini duyma şansını yakaladı.

Sanıklar, ilk ve ikinci duruşmada terör suçu işlediklerini redederek Kumanova’ya savaş yapmak için gelmediklerini bellirtiler. Sanıklar, ayrıca, kendilerinin siyasi amaçlar için kullanıldıklarını bildiklerini söylediler.

İddianameye göre terörle suçlanan 29 kişinin yargılanması gerçekleşecek. Söz konusu kişiler terör ve terör örgütü kurmakla suçlanıyor.

9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde, silahlı kişiler ile emniyet güçleri arasında Kumanova kentinde meydana gelen çatışmalarda 8 polis memuru hayatını yitirirken, 40’a yakın polis memuru da yaralanmıştı.

Dün çok sayıda polis koruması altında başlayan davada savunma avukatları davayı özel savcılığı alması gerektiğini savundular. Hakim ise eğer özel savcılık böyle bir talepte bulunursa  davanın verileceğini kaydetti.

Savunma avukatları ise yaptıkları açılış konuşmasında, olay ve eylemi inkar etmediklerini belirterek iddianamede terör suçu işlendiğine dair hiçbir kanıt ve önemli ayrıntıların olmadığının altını çizdiler.

Read Previous

Howitt, Kukan ve Vajgl Pırjino Anlaşmasını Kurtarma Misyonu’nda

Read Next

Jess Bailey: Pırjino Anlaşması ölü değil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *