Dışişleri Bakanlığı: Nefret söylemini yaymanın hiçbir gerekçesi yok

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı, dün akşam göstericiler tarafından bakanlığa yapılan saldırıları şiddetle kınadığını açıkladı. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dün geceki protestolara katılan bazı kişilerin şiddet içeren ve uygunsuz eylemlerini kınıyoruz. Tüm yurttaşların öfkelerini veya isyanlarını protesto yoluyla bağımsız ve özgürce ifade etme hakkına saygı duyarak, Bakanlığın binasına yönelik nefret söylemi yaymanın, hakaret içeren sloganlar atmanın ve gerilimi kışkırtmanın, şiddete başvurmanın hiçbir gerekçesi olmadığına inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın, bina ve çalışanları korumak için uygun önlemleri alacağı kaydedilen açıklamada, “Aynı bağlamda, Dışişleri Bakanlığı’nda görevli kişilerin, Diplomasi Meclisi’nin taşlandığı aynı protestolara doğrudan günlük siyasi konuşma yaparak katılmalarının son derece uygunsuz olduğunu belirtmek isteriz. Etik kurallarının ihlali, aynı zamanda diplomatik mesleğin tamamen kötülenmesi gibi sayısız ihlal için, gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.” denildi.

Sendika temsilcilerinin her zaman Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesinde yer aldıklarını ve daha önce olduğu gibi tüm yapıcı yorumların memnuniyetle karşılandığını ve dikkate alındığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın, geniş istişare sürecinin bir parçası olduğu ifade edilen tüm görüş ve tavsiyeleri gerekli dikkatle takip ettiği ve bunların gelecekteki dış politika adımlarının oluşturulmasında önemli bir görüşü temsil ettiği kaydedildi.

Read Previous

İçişleri Bakanlığı’ndan vatandaşlara ihbar çağrısı

Read Next

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Arnavutluk’ta