Dışişleri Bakanlığı, Kosovalıların sınırda engellenmesi konusunda QUİNT’i bilgilendirdi

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı, Hırvatistan sınırında Sırbistan tarafından Kosova otobüslerin engellenmesine ilişkin yeni bir duyuru yayınladı.

“16 Nisan’da, geç saatlerde, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Kosova lehine yapılan oylamadan birkaç saat sonra, kurumlarımıza Batrovci’deki Hırvatistan-Sırbistan sınır kapısında çeşitli operatörlere ait Kosova otobüslerin,n geçişleri engellendi. Sırbistan üzerinden geçiş yapmak zorunda kalan Kosovalılar Sırp sınır yetkilileri tarafından durduruldu.”

Dışişleri Bakanlığı, Macaristan – Sırbistan sınır kapısında da Kosova vatandaşlarının da geçişine izin verilmediğini açıkladı.

Açıklamada, “Kosova’ya yol alan vatandaşlar da Macaristan sınırında, Şid ve Subotitsa sınır noktalarında, Sırbistan ile Kosova sınır geçiti  Dheu i Bardh’da da durduruldu ve ilerlemeleri  veya geri  dönmelerine izin verilmiyor.” denildi.

Açıklamada yolculardan kimlik ve otobüs belgelerinin alındığı, bazı yolcuların  ise sorgulandığı kaydedildi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı, QUINT ülkelerine, Avrupa Birliği (AB) kurumlarına ve diğer uluslararası kurumlara bildirimde bulunduğunu duyurdu.

Bilgilenidrmede, Sırbistan’ın keyfi eylemleri sonrasında Kosova kurumlarının , başta  Dışişleri Bakanlığı’nın  bu durum hakkında  QUİNT ülkelerine,  AB’ye ve diğer uluslararası kuruluşlara bilgi verdiği  durumun hızla sona ermesini beklediğine dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanlığı bir kez daha Sırbistan üzerinden geçişin engellenmemesi yönünde çağrıda bulundu.

Duyuruda, “Hareket halinde olan tüm yurttaşlarımıza ve yurttaşlarımıza, ne pahasına olursa olsun Sırbistan’dan geçmekten kaçınmaları ve durumu yakından takip etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Korku ve kaosu yaymayı amaçlayan çok sayıda sahte haberin dolaşımda olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, bu konudaki en son resmi güncellemeler için lütfen @Kosovo_Police’i takip edin.” ifadelerine yer verildi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan Başbakanı Glavçev’den oy satın alımıyla mücadele vurgusu

Read Next

Türk Kızılay Genel Başkanı Yılmaz, “İyilik Gemileri”nin Gazze’ye yolculuğunu anlattı