Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Almanya’da yoğun diplomasi trafiği gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Almanya ziyareti kapsamında Almanya’nın Avrupa’dan sorumlu Federal Devlet Bakanı Michael Roth ile görüştü.

Osmani, AB Konseyinin geçen yıl Mart ayında alınan kararın uygulanmasının, başta genişleme sürecinin güvenilirliği olmak üzere, bölgedeki Avrupa’nın güvenilirliğini korumanın önemli bir şartı olduğunu vurguladı.

Başbakan Angela Merkel’in AB Danışmanı Uwe Corsepius ile gerçekleşemn görüşmesinin odak noktasının da, Kuzey Makedonya’nın Avrupa perspektifine Alman desteğini yeniden teyit etmek olduğu belirtildi. Görüşmede iki ülke arasındaki genel ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan diğer iş birliği biçimleri hakkında da sorular gündeme geldiği ifade edildi.

Osmani’nin Berlin’deki gündeminde birkaç önemli muhatapla görüşmeler yer aldı ve bu bağlamda, AB Politika Sorumlusu Zabine Ster ve Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda Güneydoğu Avrupa, Türkiye ve EFTA ülkeleri Direktörü Suzanne Schutz ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Osmani’nin Berlin’e yaptığı çalışma ziyareti, Avrupa Birliği üye ülkelerine yaptığı diplomatik gezinin bir parçası.

Dışişleri Bakanı Osmani yarın Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ile görüşecek.

Önceki Haber

Kardelen Dergisi’nin Mayıs sayısı yayınlandı

Sonraki Haber

Almanya DİTİB’den Kuzey Makedonya’da burs ve ramazan yardımı