Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, yurtdışında 1 Mart’ta başlayan ve halen devam eden nüfus sayımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani bugün düzenlediği basın toplantısında, şu ana kadar yurtdışından 60 bine aşkın vatandaşın kayıt yaptırdığını söyledi.

Osmani, bugün itibariyle diplomatların kayıt işlemlerinin sona erdiğini fakat diasporadaki diğer vatandaşların kayıtlarının devam ettiğini belirtti.

Yurtdışından 16 bin kayıt ile ilk sırada İsviçre’nin yer aldığını kaydeden Osmani, Almanya’dan 10 bin, İtalya’dan 6 bin kayıt yaptırıldığını kaydetti.

Kanada ve Avustralya’dan katılımın zayıf olduğunu ifade edeen Osmani, “Sorumlu bir Bakanlık olarak ek faaliyetler üstleniyoruz ve mümkün olduğunca çok insanı birkaç dakika süren bu sürece teşvik edilmeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Osmani, “Nüfus sayımı önemli bir şeydir ve diasporanın katılımı, vatandaşlarımızın tutku içindeki dağılımının doğru bir şekilde haritalanması anlamına gelir; bu, diasporamız için doğrudan öneme sahip olacak doğru verilere dayalı kalkınma politikaları geliştirmek için bir temele sahip olmak için önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu sürecin tanıtımı ve yaygınlaştırılması için aktif olarak çalıştıklarını söyleyen Osmani, Dışişleri Bakanlığının çalışma gruplarının aktif olduğunu belirtti.

Osmani, büyükelçilik ve konsoloslukların vatandaş dernekleri ile iş birliğinde olduğunu ve tüm ağın bu sürece odaklandığının altını çizdi.

Önceki Haber

Sokağa çıkma yasağına 15 kişi uymadı

Sonraki Haber

Bosna Hersekli liderlerin Türkiye ziyareti ile ikili ilişkilerin daha da pekiştirilmesi hedefleniyor