Dışişleri Bakanı Osmani, Karadağ’da temaslarda bulundu

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, resmi ziyaret için bulunduğu Karadağ’ın başkenti Podgorica’da temaslarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, ABD – A5 grubu Adriyatik Tüzüğü bakanlar toplantısı vesilesiyle bugün Karadağ’a yaptığı ziyarette, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç ve Başbakan Dritan Abazoviç ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Görüşmeler, iki ülke arasındaki mükemmel ikili ilişkileri, NATO’daki ittifakla ilgili faaliyetleri ve iki ülkenin Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine ilişkin ortak zorlukları yeniden teyit etti.

Toplantılarda ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ve bunun bölgede neden olduğu sonuçlara özel olarak odaklanılarak uluslararası düzeydeki jeopolitik koşullar ele alındı; Osmani ise Kuzey Makedonya’nın Ukrayna’ya desteğini mümkün olan her düzeyde yineledi.

Osmani, Kuzey Makedonya’nın 2023’teki AGİT dönem başkanlığı kapsamındaki önceliklerine ve planlanan faaliyetlerine de atıfta bulunarak, Ukrayna’daki duruma ve sahada barış ve istikrarın geri dönüşüne işaret ederek, Örgüt için önümüzdeki dönemde en önemli zorluklar olarak görüldü.

Read Previous

AB Konseyi Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesini tavsiye etti

Read Next

Rüşvetle suçlanan Avrupa Parlamentosunun eski Başkan Yardımcısı iddiaları reddetti