Dışişleri Bakanı Osmani, İngiliz mevkidaşı Cameron ile görüştü

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve AGİT Başkanı Bujar Osmani, bu akşam AGİT Bakanlar Konseyi öncesinde, Birleşik Krallık’ın Dışişleri, Topluluklar ve Kalkınma Sekreteri David Cameron ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Osmani, Kuzey Makedonya’nın AGİT Başkanlığı ve örgütün karşılaştığı zorluklar hakkında Cameron’ı bilgilendirdi. Bu sorunların çözümünde yarın resmi olarak Üsküp’te başlayacak olan Bakanlar Konseyi’nin kilit bir rol oynayacağını vurguladı.

Ayrıca, görüşmenin odak noktası, Kuzey Makedonya ile Birleşik Krallık arasındaki son üç on yılın en üst düzeyde kurulan ikili ilişkilerdi.

Osmani, “Ortaklarımızdan olan Birleşik Krallık, bağımsız bir Avrupa demokrasisi olarak Kuzey Makedonya’nın büyümesinde yıllar içinde kilit bir rol oynadı,” dedi.

Osmani, Kuzey Makedonya’nın demokratik kurumların işleyişini güçlendirmeye ve hukukun üstünlüğünü sağlamaya yönelik aldığı önlemleri Cameron’a aktardı. Bu alanların, Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefine ulaşmada kilit olduğunu belirtti.

Gelişmekte olan Avrupa demokrasisi olarak Kuzey Makedonya, bölgesel düzeyde aktif ve yapıcı bir paydaş olmaya devam ettiğini kaydeden Osmani, “İyi komşuluk ilişkilerinin, bölgesel işbirliğinin ve bölgesel güvenliğin daha da derinleşmesine önemli katkılarda bulunarak.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

İngiltere ve Yunanistan arasında randevu krizi: “Tribünlere oynuyor”

Read Next

“AB üyeliği hedefimizdir ve bu, hiçbir mazeret olmaksızın tüm siyasi aktörlere bağlıdır”