Dışişleri Bakanı Osmani Bulgar mevkidaşıyla görüştü

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, “Kuzey Makedonya ve Bulgaristan rekor düzeyde bir ticaret rekoru kırdı ve enerji, tarım, sağlık alanlarında işbirliğini canlandırmak için daha da büyük bir potansiyel var. Önümüzdeki dönemde, Koridor 8’in tam altyapı bağlantısı için belirlenen önceliklere azami dikkat gösterilmelidir.” dedi.

Geçmiş dönemde altyapı projeleri için yeterli siyasi irade olmadığını ve zorlu coğrafya iddiasının haklı çıkmadığını söyleyen Osmani’ye göre, bağlantı için belirlenen öncelikler, demiryolunun çalışması, karayolu altyapısındaki planların geri kalanı, gaz bağlantısı için yapılan sözleşme ile hali hazırda eylemde görülüyor.

Osmani, iki ülke başbakanlarının yakın zamanda ortaklaşa olarak demiryolu Koridoru 8’in inşaatının başlangıcını işaretlemelerinden özellikle memnun olduğunu ve geçtiğimiz günlerde imzalanan anlaşmanın Bulgaristan’dan gelecek yıl 1 Ocak’tan itibaren ülkemize doğalgaz tedarik edilmesini sağlayan bir başarı olduğuna dikkat çekti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Milkov da, ticaretin büyümesinin hiçbir zaman bu kadar büyük olmadığını belirterek, ekonomik işbirliği ve yatırım faaliyetlerine olan bağlılığın bir göstergesi olarak değerlendirdi.

Ülkenin Bulgaristan’dan elektrik satın alma planlarıyla ilgili olarak, ülkesinin Avrupa Komisyonu ile farklı seviyelerde çok aktif çalıştığını söyleyen Milov, “Batı Balkanlar’a yönelik enerji paketinin sadece yeşil geçiş ve enerji verimliliğine yönelik kısa ve uzun vadeli önlemleri değil, aynı zamanda bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir finansal kaynak paketini de içermesi için çok çalıştık. kış döneminde. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, yardım ettiğimizi umduğumuz bu yardımın bir kısmına sahiptir.” diye konuştu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, ABD’nin yeni Üsküp Büyükelçisi Aggeler’in güven mektubunu kabul etti

Read Next

Azerbaycan’da Karabağ Zaferi’nin 2. yılında şehitler unutulmadı