Dışişleri Bakanı Osmani, Avrupa Komisyonu Raporu’nu değerlendirdi

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Avrupa Komisyonu Raporu’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, bugün düzenlediği basın toplantısında, göre devletin reform sürecini yavaşlatan siyasi kutuplaşma ve Meclis’in bloke edilmesi Avrupa Komisyonu (AK) Raporundaki temel gözlemler olduğunu söyledi.

Meclis’in hukuk ve reform kararlarını geçirme çalışmalarını engelleyen muhalefeti suçlu olarak gösteren Osmani, “Raporda, siyasi kutuplaşmanın, Meclis’in bloke edilmesinin, AK’nin nihayetinde bulduğu zayıflıkları giderecek çok sayıda hukuki ve reform çözümünün benimsenmesini imkansız hale getirdiği açıkça belirtiliyor ve bu gerçekten de tüm siyasi partilere ciddi bir mesaj. Bu sadece Hükümetin değil, yıllardır sırf bazı küçük partilerin siyasi ve günlük çıkarları uğruna parlamentoyu tıkayan ve önemli hukuki kararların alınmasına izin vermeyen muhalefettekilerin de sorumluluğundadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Tek yolun, her birimizin fasılların açılması için mücadele etmesi olduğunu vurgulayan Osmani, “Yolsuzlukla mücadele için 23 ve 24. fasılları açmaktan daha iyi bir mücadele olamaz. 23 ve 24. fasılların açılmasını engelleyen, yolsuzlukla mücadeleyi de engellemiş olur.” dedi.

Read Previous

Fenerbahçe Beko Sırbistan deplasmanında

Read Next

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze’nin Filistinliler tarafından yönetilmesi gerektiğini belirtti