Dışişleri Bakanı Osmani, Antalya’da Bulgaristan Başbakanı Petkov ile görüştü

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Antalya Diplomasi Forumu’nda Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Osmani, görüşmeyle ilgili yayınladığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Ukrayna’daki askeri çatışma ve bunun Batı Balkanlar ve Avrupa bölgesindeki güvenlik durumuna nasıl yansıyacağı görüşmelerin kaçınılmaz bir parçasıydı. Bölge ülkelerinin Avrupa perspektifinin garantörü olarak açık ve net mesajlara ihtiyaç var. Avrupa entegrasyonumuz bir güvenlik sorunu haline geliyor ve bu yönde atılacak yalnızca olumlu bir adım, tüm Avrupa kıtasının genel güvenliğine katkıda bulunacaktır.

Çalışma grupları kavramının hayata geçirilmesi yoluyla ikili iş birliğinin dinamik hale getirilmesi sürecinden duyulan memnuniyet ve bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan ortaya çıkan spesifik faaliyetler ve öneriler, çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmeye yönelik karşılıklı teklifler tartışıldı.

Siyasi meseleler paketiyle ilgili olarak, siyasi ve uzman düzeyinde doğrudan iletişimin etkili bir yöntem olduğu ve bu nedenle ilişkilerin derinleştirilmesi ve siyasi diyalog seviyesinin yükseltilmesi bağlamında kullanılmaya devam edileceği vurgulandı.

Read Previous

Kosova Dışişleri Bakanı Gervalla: Bölgemiz için çok endişeliyiz

Read Next

Antalya Diplomasi Forumu’nda Avrupa için stratejik özerklik tartışıldı