Dışişleri Bakanı Osmani ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Chollet ile telefonda görüştü

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Derek Chollet ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme, Üsküp ile Sofya arasında yeni kurulan diyalog ve iki ülke arasında güven inşa etmek ve zorlukların üstesinden gelmek için atılan adımlar göz önüne alındığında, özellikle önemli bir ivme olan, ABD Dışişleri Bakanı Derek Chollet’in Bulgaristan ziyaretinin hemen ardından geldi.

Dışişleri Bakanı Osmani, stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesi için ABD’nin süregelen desteği için şükranlarını dile getirdi ve Kuzey Makedonya’nın refahı ve demokratik başarıları için Amerikalı dostlarımızın önemli rolünü vurguladı.

Bu vesileyle, Danışman Chollet, Avrupa perspektifinin ve bölgedeki ABD varlığının Kuzey Makedonya’nın istikrarı ve refahı için özellikle önemli olduğunu belirterek, AB ile katılım müzakerelerinin mümkün olan en kısa sürede başlaması için ABD’nin açık ve net desteğini yeniden teyit etti.

Muhataplar, Avrupa’daki mevcut güvenlik durumu ve Ukrayna ve çevresindeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunarak, transatlantik işbirliğinin ve ortak yaklaşımın güçlendirilmesinin mevcut güvenlik sorunlarının üstesinden gelmek için birincil öneme sahip olduğunu ifade etti.

Söz konusu telefon görüşmesi Dışişleri Bakanı Osmani ile Danışman Chollet arasında son iki hafta içinde yapılan ikinci telefon görüşmesi.

Read Previous

New York’ta suç oranları 2021’e göre yüzde 60 arttı

Read Next

Tek seçim bölgesi için çalışma grupları önerisi hükümet toplantısında görüşülmedi