Dışişleri Bakanı Mucunski, AB Büyükelçisi Geer ile görüştü

Kuzey Makedonya Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Timço Mucunski, bugün Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi David Geer ile bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda Bakan Timço Mucunski, yeni Hükümetin ülkenin Avrupa entegrasyon sürecini hızlandırmaya ve başta ekonomik kalkınmanın sağlanması ve hukukun üstünlüğünü teşvik etme alanında vatandaşlar için somut ilerleme anlamına gelecek reformlar sağlamaya güçlü bir şekilde odaklandığını vurguladı.

Mucunski, Avrupa Birliği’nin reform süreçlerine verdiği sürekli destek için şükranlarını sunarak, ülkenin AB ile ortaklık ruhu ve ortak değerler çerçevesinde özveriyle çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

Çalışma toplantısında ayrıca Avrupa entegrasyon sürecinin bölgenin istikrarı açısından önemi ve bu anlamda mevcut jeopolitik bağlam dikkate alınarak Batı Balkan ülkelerinin mümkün olan en kısa sürede AB’ye entegre edilmesinin gerekliliği belirtildi.

Bu anlamda, yakın zamanda kabul edilen Batı Balkanlar için Büyüme Planı da, AB’ye tam üyelik nihai hedefine ulaşma yolunda ek bir teşvik getirecek, AB’nin önemli bir siyasi ve mali katkısı olarak memnuniyetle karşılandı.

Read Previous

Hükümet istihbarat servislerinin tek bir kurumda faaliyet göstermesini planlıyor

Read Next

Köprü Gençlik Okulu 2024 Atölye Çalışmaları 5. hafta faaliyetleriyle devam etti