Dışişleri Bakanı Fidan, Kosovalı mevkidaşı Schwarz ile görüştü

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ilişkiler ele alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ile dün telefon görüşmesi yaptı. Fidan ve Schwarz görüşmede ikili ilişkileri ve Kosova’daki son durumu ele aldı. 

KOSOVA’DA NELER OLDU?

Sırp güçleri, geçen aylarda Kosova’nın kuzeyindeki seçimlerden sonra belediye binalarının önüne barikat kurarak Kosova polisine karşı meydan okumuştu. Olaya müdahale eden Kosova Barış Gücü (KFOR) askerleri ile Kosova polisinin yaralanması ve aynı günlerde 3 Kosova polisinin kaçırılması bölgedeki gerilimi tırmandırmıştı. Son duruma ilişkin olarak Türkiye, 2 kafile olmak üzere Türk ordusunu Kosova’ya göndermişti. Sırbistan hükumet yetkilileri ise Türk askerinin Kosova ordusuna eğitim vermesini hazmedemiyor. 

TÜRKİYE, KOSOVA’YA ASKER GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, Kosova’da gerginliği azaltmak için kolları sıvamış ve haziran ayında NATO güçlerine katılmak üzere bölgeye asker göndermişti. NATO’nun isteği üzerine Türkiye’den 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı komando taburu birlikleri, Kosova’da ihtiyat birliği olarak konuşlandı. NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerine ekim ayından itibaren Türkiye’nin liderlik yapması bekleniyor.

KOSOVA’DAN “NATO ÜYELİĞİ” ÇIKIŞI

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, 17 Temmuz 2023 tarihinde Kosova’nın Türk üretimi Bayraktar TB2 SİHA’ları ile ilgili açıklamasında NATO üyeliği için çağrı yapmıştı. Kosova Savunma Bakanı, bu konuda ‘’Kosova Cumhuriyeti NATO’ya katılan 33. ülke olmalıdır. Bu yolda üzerimize düşen görevleri özveriyle yerine getireceğiz ve bu arzumuzu hep birlikte gerçekleştireceğiz’’ ifadelerini kullandı. Kosova, 2014 yılında NATO Parlamenter Asamblesi tarafından gözlemci statüsü almıştı.
qha

Read Previous

Yunanistan sınırında yakalanan 2 FETÖ zanlısı tutuklandı

Read Next

Arnavutluk’a yerleştiği iddia edilen Tolgahan Sayışman: Ülkemi terk etmedim