Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Makedonya NATO üyeliğini herkesten çok hak ediyor”

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla Makedonya’nın başkenti Üsküp’te T.C. Üsküp Büyükelçiliği himayelerinde, TİKA’nın destekleriyle, MATTO ve MATÜSİTEB işbirliğinde iftar programı düzenlendi.

Haber: Aydın DAVUD, Fotoğraf: Sezer SALİHİ / TIMEBALKAN

İftar programına T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, M.C. Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Devlet Bakanı Adnan Kahil, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski, İslam Birliği Başkanı Süleyman ef. Recepi, bir çok bakan, milletvekilleri, işadamları ve davetli katıldı.

İftar yemeğinin yenilmesinin ardından Türkiye Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan tarafından iftar duası yapıldı ve selamlama konuşmaları yapıldı.

‘Büyük destekçimiz olan Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi iletiyorum’

Aydoğan Ademoski, “Dost Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu bereketli iftar yemeğine teşriflerinden dolayı teşekkür eden, kendisi buradaki mevcudiyeti ile gerçekten bu iftar yemeğinde bizleri onurlandırdı. Bu çerçevede bizim büyük destekçimiz olan Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

‘Oruç bize sabır, sadakat ve iyi bir ahlak gibi farklı değerlere sahip olmamızı öğretiyor’

Kendisinin bu bereketli iftar sofrasında bulunmasında büyük bir şeref duyan Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, “Buradaki misafirlerimiz sabahtan akşama kadar oruç tutuyorlar. Bu sadece açlık ritüeli değildir. Bu bize sabır, sadakata ve iyi bir ahlak gibi farklı değerlere sahip olmamızı öğretiyor.” diye konuştu.

Dimitrov, “Burada bizim Müslümanların Hazreti Peygamber Muhammed (s.a.v)’in dedğine göre, “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” ve bu nedenle sofralar paylaşılır, gıda paylaşılır ve dostluklar paylaşılır. Bütün hissiyatımla oruçlarınızın kabul olmasını niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bugün dost ve kardeş Makedonya’da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu, gelirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını getirdiklerini, Makedonya ziyareti kapsamında dolu dolu, çok önemli toplantılar geçirdiklerini belirten T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Sevgili dostum Nikola’nın dediği gibi Ramazan aynı zamanda paylaşmak demektir. Bu akşam iftar sofrasını bizlerle paylaştığınız için onur duyduk. Bugün özellikle Cumhurbaşkanından ve Başbakandan duyduğum bir şey beni çok mutlu etti. Biz Türkiye’de iftarımızı genellikle halk ile beraber yapıyoruz. Şehit ve gazi ailelerinin evlerine gidiyoruz. Bazen çat kapı beklenmedik bir anda bir vatandaşımızın evine misafir oluyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bunu bizzat severek yapıyoruz. Bu geleneği Makedonya’da da görmekten dolayı çok mutluyum. Hem Cumhurbaşkanı İvanov, hem Başbakan Zaev bugün görüşmelerimizde Ramazan ayı içinde Makedonya’nın değişik bölgelerinde iftar sofralarında Makedonya Müslüman halkıyla beraber olduklarını söylediler. İşte Makedonya’yı farklı kılan, Makedonya’yı Makedonya yapan budur. Farklı etnik ve dini grupların uyum içinde, dayanışma içinde Makdonya’da yaşamasıdır. Bugün İslam karşıtlığın, İslam düşmanlığın, Hristiyan karşıtlığın, anti semitizmin, hoşgörüsüzlüğün, ırkçılığın hızlı bir şekilde artış gösterdiği Avrupa’ya Makedonya’yı örnek almasını tavsiye ediyoruz. Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun da Makedonya devletine nasıl bağlı olduğunu görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor.” vurgusunu yaptı.

‘Bugün İslam karşıtlığın, İslam düşmanlığın, Hristiyan karşıtlığın, anti semitizmin, hoşgörüsüzlüğün, ırkçılığın hızlı bir şekilde artış gösterdiği Avrupa’ya Makedonya’yı örnek almasını tavsiye ediyoruz.’

‘NATO üyeliği dahil her alanda Makedonya’ya desteğimizi sürdüreceğiz’

Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman dost Makedonya’nın yanında olmaya devam edeceğiz. NATO üyeliği dahil her alanda Makedonya’ya desteğimizi sürdüreceğiz. Çünkü Makedonya herkesten daha fazla hak ediyor. Çünkü Makedonya’nın istikrarı ve güvenliği tüm Balkanlar ve Avrupa için de çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca iftara düzenleyen Türkiye Büyükelçiliği’ne, TİKA, MATTO ve MATÜSİTEB’e teşekkür eden Çavuşoğlu, “Türkiye’nin selamlarını size getirdim, sizin selamlarınızı da inşaallah Türkiye’ye götüreceğim.” dedi.

Read Previous

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Devlet Bakanı Kahil ile görüştü

Read Next

Mahmut Çevik: “Biz Makedonya’nın kalkınma çabalarına her sektörde bugüne kadar destek olduk”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *