Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “FETÖ, Kosova için çok ciddi tehdit ve tehlikedir” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Meliza Haradinaj-Stublla ile ortak basın toplantısında konuştu.


Çavuşoğlu, “Kosova’daki FETÖ mevcudiyetiyle ilgili düşüncelerimizi de samimi bir şekilde söyledik. Geçmişte Kosova’nın attığı bazı adımlar oldu. İşbirliği de yaptık. Bunun için Kosova’ya ne kadar saldırdıklarını da gördük. Ancak, bu işbirliğinin devam etmesi gerekiyor. Biz Türkiye olarak, kardaş bir ülkede Türkiye’ye darbe yapmış bir terör örgütünün mevcudiyetini görmek istemeyiz. Gördüğümüz zaman üzülürüz. FETÖ, Kosova’daki mevcudiyetiyle Türkiye’ye zarar veremez ama Kosova için çok ciddi tehdit ve tehlikedir. Dolayısıyla bu yapılanmanın Kosova’da çıkartılması gerekiyor. Bunun kolay olmadığını biliyoruz. Çünkü, Türkiye’de olduğu gibi eğitim yoluyla tüm kurumlara sızdıklarını biz biliyoruz. Diğer taraftan, bazı ülkelerin bu terör örgütünü desteklediklerini de biliyoruz, bu sır değil. ama Kosova’nın gekeceği için bu çok önemli. Kosova’nın karşı karşıya kaldığı sınamalarda biz Kosova’yı hep destekliyoruz.Diğer konularla ilgili sorunlar halledilir. Ancak, bu konuyla ilgili bugün tedbir alınmazsa korkarım ki yarın çok geç olur. Türkiye’de olanları birkez daha sayın bakana anlattım ve bu konuyla ilgili beklentilerimizi açık bir şekilde ifade ettim” dedi.

“Bu imzalar ile beraber bakanlıklarımızın arasındaki bağı da güçlendireceğiz”

Gerçekleştirilen ikili görüşmeler sonrasında iki ülke arasında mutabakat zaptları imzalandı. İmzalanan zaptlar hakkında konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Biraz önce iki tane mutabakat zaptını sizlerin huzurunda imzaladık ve bu imzalar ile beraber bakanlıklarımızın arasındaki bağı da güçlendireceğiz. Diplomat değişiminin önümüzdeki günlerde daha da sistematik hale getireceğiz. Her düzeyde diplomatların değişimi ve eğitimi konusunda kardeş Kosova ve Dışişleri Bakanlığı ile yakın işbirliği içerisinde olacağız. Ekonomik ilişkilerimiz iyiye gidiyor. Ama daha da iyi bir noktaya götürebiliriz bunun için fırsatlar var. İki ülkenin potansiyelinin yanında 2019 yılında imzaladığımız serbest ticaret anlaşması bizim için büyük bir avantaj. İkili ticaretimizde Türkiye lehine bir açık var. Bunu dengelemek için birlikte neler yapabiliriz, bunları da görüştük. Kosova’da Türk yatırımlarının artması konusunda şirketlerimizi birlikte teşvik etmeye devam edeceğiz. Diğer taraftan savunma sanayii ve askeri işbirliğimizi daha da güçlendirmek için gerekli adımları yine birlikte atacağız” diye konuştu.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou koronavirüs aşısı oldu

Sonraki Haber

Son 24 saatte 83 yeni vaka, 11 ölü