Diriliş şairi Sezai Karakoç, Saraybosna’da anıldı

Diriliş şairi ve fikir dünyasının önde gelen ismi Sezai Karakoç, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir etkinlikle anıldı.

Programa Bosna Hersek, Kosova ve Balkanlar’a ilişkin eserleri bulunan emektar siyasetçi Hüseyin Kansu ve Sezai Karakoç hakkındaki çalışmaları ile bilinen şair ve yazar Şaban Abak konuşmacı olarak katıldı.

Kansu: “Karakoç sadece Türk milleti için değil, İslam milleti için bir değer” 

BalkanNews’e konuşan eski milletvekili Hüseyin Kansu, “Yunus Emre Enstitüsü ilk olarak Saraybosna’da kurulmuştur. Bu nedenle de Türkiye dışında Sezai Karakoç’u tanıtmaya da Saraybosna’dan başlamak gerekir. Sezai Bey, “İslam milleti” diyordu. Kendisi, Diyarbakır, Ergani doğumluydu. Türk kökenliydi ama İslam milletinden yanaydı. Bütün dünyadaki Müslümanların tek bir millet olduğuna inanıyordu. Hatta şöyle ifade ediyordu rahmetli eserlerinde; “Asırlardır haramdan korunan, domuz eti yemeyen, içkilerden ve zinadan uzak duran bu insanlar zamanla tek bir millet olmuşlardır”. İşte bunun için Saraybosna’da bulunuyoruz” diye konuştu.

Sezai Karakoç’un sadece Türk milleti için değil İslam milleti için bir değer olduğunu vurgulayan Kansu, “Kendisi, bütün Müslümanların kardeş olduğuna iliklerine kadar inanıyordu. Onun için bölgecilik ve etnik köken farklılığının hiçbir önemi yoktu” dedi.  

Abak: “Gelecek, diriliş neslinde olacaktır”

Şair ve yazar Şaban Abak ise Sezai Karakoç’un rahmetli Aliya İzetbegoviç ve Bosnalı Müslümanları çok önemsediğini ve adeta yakın bir dost addettiği Aliya’ya yazdığı bir mektubu da olduğunu söyledi. Abak, “Sezai Karakoç, her bir İslam şehrinin Müslümanların tamamına ait olduğunu düşünüyordu. Nasıl Mekke ve Medine hepimizin şehriyse, Saraybosna, Buhara da Semerkand da Kudüs de bütün Müslümanlara aittir. Dolayısıyla bütün Müslümanla tarafından korunması gerekir. İslam hukukuna göre de dar’ül İslam olan bu yerler bütün Müslümanlara ait olan tek ve ortak bir ülkedir. Bu büyük ülke üzerinde farklı dillere farklı kültürlere iklimlere sahip olan kavimler, Rasulallah’ın çağrısına uyarak Müslüman olmuş bu kavimler, İslam milletini meydana getirmişlerdir. Karakoç, 20. yüzyılda Müslümanların içine düşmüş olduğu parçalanmışlık durumunu sona erdirmek için yol ve yöntemler önermiş büyük bir düşünce insanıdır” dedi. 

Abak, “Sezai Karakoç, genç kuşakların üstad Sezai Karakoç’un eserlerini özenle okumalarını tavsiye ediyorum. Gelecek diriliş neslinde olacaktır inşallah” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Turkcell Süper Kupa, Beşiktaş’ın

Read Next

Novak Djokovic, aşı muafiyetine rağmen Avustralya’ya girişte sorun yaşadı